W Świdnicy powstanie VI liceum

  13

  Powołanie nowego liceum wymusiła zmiana w systemie oświaty ponadgimnazjalnej. Wraz z likwidacją liceów profilowanych zniknęłaby jedyna szkoła z oddziałami integracyjnymi, gdzie mogła się uczyć niepełnosprawna młodzież. – Zapotrzebowanie na takie klasy jest coraz większe, stąd pomysł na rozwiązanie problemu – tłumaczy Ilona Sitek-Warzecha, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy.

  To właśnie w tej szkole przez ostatnie 3 lata działało liceum profilowane z oddziałami integracyjnymi. Takie klasy liczyły 20 osób, z których 5 mogło być niepełnosprawnych. Z możliwości korzystali przede wszystkim uczniowie niedosłyszący i niedowidzący, ale szansę na przyjęcie mają także młodzi ludzie z problemami ruchowymi. – Zalety takiej klasy to mała liczebność, wyspecjalizowana kadra, tempo nauki dostosowane do możliwości uczniów i opieka pedagogiczno-psychologiczna – wylicza dyrektorka. – Niepełnosprawnym trudniej odnaleźć się w dużych szkołach, w klasach liczących po 30 uczniów. Większą szansę na kontynuowanie nauki i zdanie matury mają właśnie w oddziałach integracyjnych.

  Dotychczas do szkoły nie trafiali uczniowie na wózkach inwalidzkich. – Jeśli tacy się zgłoszą, lekcje będą organizowane w parterowym pawilonie, gdzie mieszczą się 3 sale, biblioteka i toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych – zapewnia Ilona Sitek-Warzecha. Szkoła już od września ubiegłego roku jest zasypywana pytaniami o możliwość podjęcia nauki w klasach integracyjnych. Czy takie, wraz z założeniem VI Liceum Ogólnokształcącego przy ZS nr 1, powstaną, zadecydują powiatowi radni na najbliższej sesji 29 lutego. – Jeśli będzie zgoda, zapisy zaczną się na wiosnę – uzupełnia dyrektorka. System rekrutacji będzie identyczny jak we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie, z tą różnicą, że uczniowie niepełnosprawni muszą dostarczyć dodatkowo orzeczenie o niepełnosprawności.

  asz

  Poprzedni artykułWalczyli młodzi szczypiorniści
  Następny artykułAdoptuj lalkę, uratuj dzieci