Świdnicki Imprezownik

  0

  Oficjalnie mogę powiedzieć, że sezon „wielkich” imprez świdnickich uważam za rozpoczęty. A wierzcie mi, ten rok zapowiada się w mieście wyjątkowo interesująco. Wczoraj koncert grupy String Connection rozpoczął XIX Świdnickie Noce Jazzowe, imprezę, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno w Świdnicy, jak i w Polsce, a śmiałabym nawet rzec na świecie. Jazz to wyjątkowy gatunek muzyczny, do którego moim zdaniem należy dorosnąć.

  Powstała na początku XX wieku w burdelowej dzielnicy Nowego Orleanu jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej. Stanowi kwintesencję muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Jazz charakteryzuje się dużą dowolnością aranżacyjną i kompozycyjną, swoistym rytmem synkopowym a także często ale przede wszystkim tendencja do improwizacji, co w zasadzie czyni go tak wyjątkowym. Duży wpływ na rozwój tego gatunku, a w zasadzie stylu muzycznego miał fakt, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przede wszystkim nieznający nut czarnoskórzy potomkowie niewolników. Natomiast jeśli chodzi o rozwój tego stylu muzycznego to są to lata 20-ste XX wieku (kiedy istniały swingujące zespoły muzyczne) i 30. (istniał wtedy Jazz Club YMCA, muzykę jazzową popularyzowało radio). Pod koniec lat 30. pojawiła się w Polsce swingowa faza jazzu, reprezentowana przez Henryka Warsa braci A. i H. Goldów, Szymona Kataszkę i Zygmunta Karasińskiego. Po roku 1956 pojawiły się festiwale jazzowe (w 1956 Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie, w 1958 Jazz Jamboree). Nastąpiło wtedy szybkie przejście od jazzu tradycyjnego do jazzu współczesnego. Pojawił się też paralelizm rozwoju do prądów amerykańskich i europejskich. Powstało „Polskie Stowarzyszenie Jazzowe” (w skrócie PSJ) wydające płyty wykonawców tego gatunku. Jazz inspirował w latach 20. i 30. wielu kompozytorów europejskich. Odznaczył się także w poezji. Jest to bez wątpienia wyjątkowy gatunek, który obecnie wytworzył wiele współczesnych odmian, których naprawdę ciężko zliczyć. W dniu dzisiejszym czeka Was kolejny fenomenalny koncert. Dlaczego pozwalam sobie pisać, aż tak podniośle? Ha! Słyszałam chłopaków na żywo, miałam okazje porozmawiać i oprócz genialnej muzyki, którą wykonują bez większego wysiłku są też mieszanka różnych osobowości, na scenie idealnie się dopełniających. Koniec gadania, zerknijmy, co dzieje się w mieście.

  ***

  Nazwa: The Brack Pack | koncert

  Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 1, Klub BOLKO

  Data i godzina: 24.02.2012; godz: 19:30

  Cena: 15 zł, 20 zł

  The Brag Pack to międzynarodowa formacja jazzowa. Skład zespołu tworzą młodzi, utalentowani muzycy, którzy grupę założyli w 2011 roku w Amsterdamie. Początków tego projektu należy szukać jednak kilka lat wcześniej. Muzycy poznali się podczas studiów na Jazz Department of the Conservatorium van Amsterdam. Zespół wykonuje własne kompozycje energicznie i interaktywnie tworząc niezwykłą atmosferę dla słuchaczy. Szeroki repertuar obejmuje utwory z nowoczesnym podejściem do swingu oraz solidny groove i improwizacje free.

  ***

  Nazwa „Romanse i papierosy” | spektakl OSTATNIA ODSŁONA!!

  Miejsce: Świdnica, ul. Rynek 43, Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Data i godzina: 26.02.2012, godz: 18:00

  Cena: 10 zł

  „Romanse i papierosy” to komedia w formie spektaklu muzycznego  z wątkiem kryminalnym i słodko-gorzkim  zakończeniem. Spektakl obfituje w zabawne sceny, zaskakujące zwroty akcji i okraszony jest chwytliwymi polskimi przebojami z różnych dekad. Sztuka skłania do refleksji, rozczula, rozśmiesza i nie pozostawia widza obojętny. Kobiety, nałogi i śpiew to filary, na których zbudowana jest intryga wyreżyserowana przez Juliusza Chrząstowskiego, z choreografią Tomasza Dajewskiego przy aranżacjach muzycznych Dariusza Jarosa. Scenariusz  powstał na podstawie filmu w reż. Johna Turturro pod tym samym tytułem. Występują: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Bożena Kużma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Alicja Żywicka, Marta Żywicka, Zbigniew Curyl, Krzysztof  Frączek, Krzysztof Graca, Robert Kaśków,  Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks.Roman Tomaszczuk. Vocal: Formacja „La chanson” w składzie: Marta Adamczyk,Katarzyna Bakalarczyk, Iwona Kuśnierz,Mateusz Gancarczyk

  Wykraczając lekko poza ramy weekendowe chciałam też polecić pewne wydarzenie poniedziałkowe, którym będzie występ Kabaretu ANI MRU MRU. Bilety dostępne w Świdnickim Ośrodku Kultury w cenie 50 zł.

  Trochę śmiechu w poniedziałkowe popołudnie jeszcze nikomu nie zaszkodziło, mało tego, tym bardziej w poniedziałkowe, przecież nikt  nie lubi tego dnia. Kończąc życzę Wam z całego serca samych miłych poniedziałków.

  Weekend Girl Maja Jasnos

  Poprzedni artykułMłodzi bokserzy zjeżdżają do Świdnicy
  Następny artykułPhoto Day – rozstrzygnięcie I etapu konkursu