Razem walczą o pieniądze

  2

  Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego trafiły trzy wnioski o dofinansowanie kolejnego etapu rewitalizacji Świebodzic. Łącznie miasto ubiega się o dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na kwotę ponad 3,5 mln zł. Wnioski złożyły trzy instytucje: Urząd Miejski w Świebodzicach, Spółka „Prefekt” oraz parafia pw. św. Piotra i Pawła. Wszystkie aplikacje dotyczą II etapu rewitalizacji miasta.

  Samorząd zabiega o dofinansowanie remontu ulic w obrębie Rynku (Żeromskiego, Prusa, Kopernika, Sienkiewicza) oraz części ulicy Szkolnej. Będzie to kontynuacja rozpoczętej kilka lat temu rewitalizacji świebodzickiej starówki – po odnowieniu placu ratuszowego i samego ratusza. Wartość tego zadania to 3 100 000 zł, wnioskowane dofinansowanie to kwota 1 243 060 zł.

  Wniosek o dofinansowanie remontu kościoła, znajdującego się w ścisłym obrębie Rynku, złożyła parafia pw. św. Piotra i Pawła. Wartość tego zadania to kwota prawie 750 000 zł, parafia zabiega o dotację z RPO w wysokości 300 000 zł. Niewątpliwie największą aplikację złożyła Spółka „Prefekt”, zarządca większości wspólnot mieszkaniowych w mieście.

  W ramach RPO została pewna pula środków, którą wyjątkowo przeznaczono na cele mieszkaniowe. Właśnie po te pieniądze postanowiło sięgnąć 26 wspólnot mieszkaniowych z Rynku i ulic przyległych, które porozumiały się i złożyły wspólny wniosek.

  – Chcemy zdobyć pieniądze na remonty przede wszystkim dachów, ale także elewacji, na osuszanie budynków, remont klatek schodowych – mówi Małgorzata Daszkiewicz ze spółki „Prefekt”. – Ze względu na to, że projekt dotyczy rewitalizacji, mogły z niego skorzystać wyłącznie wspólnoty ze ścisłego centrum.

  Kwota tych zadań to 3 400 000 zł, wspólnoty mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 60 % – czyli około 2 000 000 zł.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykuł“Stokrotki” z płytą
  Następny artykułŚwidnickie Neptuny rozdane