Oczyszczają drogi

  6

  127 km dróg z uporządkowanymi poboczami i 89 km po wycince drzew i krzewów to ubiegłoroczne liczby prac przy powiatowych drogach. Prace te kontynuowane są także w styczniu i lutym. Tylko w tym roku uporządkowano już 8 km powiatowych tras.

  Mimo okresu zimowego pogoda pozwala na prowadzenie prac porządkowych przy powiatowych drogach. Oprócz działań w ramach „akcji zima” brygady Służby Drogowej Powiatu Świnickiego tylko w styczniu i lutym wycięły już 3 km poboczy i „odkrzaczyły” ponad 5 km rowów i przydrożnych skarp.

  – Obecnie prace prowadzone są w miejscowości Lasek i Gościsław na odcinku od drogi krajowej nr 5 w kierunku powiatu średzkiego oraz na drodze Strzegom – Żółkiewka. Wcześniej odkrzaczyliśmy odcinek Sady-Biała – mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. – Dzięki tym pracom poprawia się widoczność na drogach, jest więc zdecydowanie bezpieczniej.


  Dodatkowo ścinka poboczy, korekta drzew i krzewów czy usunięcie suchych gałęzi zabezpiecza drogi przed gromadzeniem się wody. – Woda jest podstawowym czynnikiem, który w największym stopniu niszczy nawierzchnię. Nawet dobrze zaprojektowana i wykonana droga może po pewnym czasie ulec szkodliwym działaniom wody i mrozu. – Dlatego tak bardzo zwracamy uwagę na systematyczne pielęgnowanie i porządkowanie poboczy w myśl zasady, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje Sabina Cebula z zarządu powiatu, odpowiedzialna za powiatowe drogi.

  Ścinki poboczy wykonuje się ze spadkiem poprzecznym w kierunku rowu, co pozwala na odprowadzenie wód opadowych i powierzchniowych poza korpus drogi. Woda powoduje bowiem największe zniszczenia właśnie w nawierzchni. Przenika do szczelin i spękań nawierzchni, rozluźnia i niszczy jej spójność. Przy obecnych ujemnych temperaturach współdziałanie mrozu i wody powoduje pojawianie się wysadzin i przełomów, co zagraża bezpieczeństwu na drogach. – A tego zdecydowanie chcemy uniknąć – podkreśla Marek Olesiński.

  Prace porządkujące powiatowe pobocza będą kontynuowane. Ujemne temperatury nie przeszkadzają bowiem w ich prowadzeniu w okresie zimowym.

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułGimnazjaliści okradli gimnazjum
  Następny artykułGorąca walentynkowa impreza