Gwiazdy Iraku i Afganistanu wręczone

  17

  Dziewięciu żołnierzy z powiatu świdnickiego otrzymało dzisiaj nadane przez prezydenta RP odznaczenia „Gwiazda Iraku” i „Gwiazda Afganistanu”. Medale przyznawane są za udział i nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Odznaczeń dokonali Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kłodzku ppłk dypl. Krzysztof Kowalski oraz gospodarz uroczystości starosta świdnicki Zygmunt Worsa.

  – Na co dzień towarzyszyła nam tęsknota i obawa o rodziny, które zostały w kraju – wspominają swoją służbę na misji odznaczeni dzisiaj żołnierze. Większość z nich jest już w rezerwie. Zapytani, co było najtrudniejsze, bez wahania mówią, że momenty świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, kiedy najbardziej udzielała się tęsknota za rodziną.

  Trudne były także warunki atmosferyczne, niezwykle wysoka temperatura, lejący się żar z nieba, mokre od potu żołnierskie mundury i docierające z oddali odgłosy wybuchów bomb i strzałów. Podczas służby na misji ich domem były namioty. – Ale warunki mieliśmy zaskakująco dobre. Namioty posiadały klimatyzację i łącze satelitarne z domem – wspomina Emil Kołakowski, mieszkaniec Rogoźnicy, uczestnik misji w Iraku.

  – Na misji służba trwa dwadzieścia cztery godziny na dobę, cały czas jest się gotowym na sygnał. – dodaje Tadeusz Chojniak ze Strzegomia, który oprócz służby w Iraku, brał udział także w misji w Kosowie. Dzisiaj to wszystko to już wspomnienia. Chociaż nie dla wszystkich odznaczonych. Nieco spóźniony na uroczystość dotarł Marcin Jakubik z Żarowa. Właśnie szykuje się na kolejny wyjazd na misję do Afganistanu. Chciałby jeszcze przed wyjazdem zobaczyć swoje dziecko, które lada dzień ma przyjść na świat. Martwi się jednak, czy zdąży, po poród się opóźnia.

  – I to są te trudne momenty dla żołnierza. Bo oprócz strachu o swoje życie, na co dzień towarzyszy nam jeszcze jedna, o wiele większa obawa o nasze rodziny, które zostały w kraju. Dzisiaj jesteśmy bardzo dumni z przyznanego nam odznaczenia i mile wspominamy lata służby – mówi Adam Duś ze Strzegomia, szef oddziału łączności i dowodzenia G-6 czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

  Odznaczeniami z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku ppłk dypl. Krzysztofa Kowalskiego oraz starosty świdnickiego Zygmunta Worsy uhonorowani zostali:
  Gwiazdą Iraku
  Robert Bober, Świdnica
  Tadeusz Chojniak, Strzegom
  Adam Duś, Strzegom
  Marcin Jakubik, Żarowa
  Krzysztof Pietrzak, Świdnica
  Paweł Tymcio, Świdnica
  Tomasz Antoniuk, Świebodzice
  Emil Kołakowski, Rogoźnica
  Gwiazdą Afganistanu
  Grzegorz Opalach, Witoszów Dolny

  W uroczystościach udział brali także przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele związków kombatanckich, a także członkowie rodzin odznaczonych żołnierzy.

  Monika Żmijewska

  Starostwo Powiatowe w Świdnicy

  [photospace]

  Poprzedni artykułWicelider sprawdzi ŚKPR
  Następny artykułŚwidnicki Ośrodek Kultury nauczy malować