Żuraw rozebrany [FOTO/VIDEO]

  21

  Do jego widoku świdniczanie zdążyli przywyknąć. Metalowa konstrukcja do budowy wieży ratuszowej stanęła na Rynku 28 lipca 2010 roku. Wczoraj rozpoczął się demontaż. W miejsce żurawia wkrótce pojawi się znacznie wyższy dźwig, który umożliwi montaż kopuł na szczycie budowli.

  – Jak duży będzie, zależy od wagi kopuły – wyjaśnia zastępca prezydenta Ireneusz Pałac. – Nie jest pewne, czy kopuła waży mniej czy więcej niż 20 ton. To musi być precyzyjnie ustalone.

  Kopuły mają być podniesione na szczyt na przełomie stycznia i lutego. – Dokładny termin podamy, jak zostanie ustalony. To będzie na pewno ciekawe wydarzenie – dodaje zastępca prezydenta. Nad kopułami, na iglicy, umieszczona zostanie kula z pamiątkami, chorągiewka i pozłacana gwiazdka.

  Budowa wieży rozpoczęła się 8 czerwca 2010 roku. Jej poprzedniczka runęła 5 stycznia 1967.

  Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic.

  Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

  Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Wieża będzie doskonale widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Oprócz tradycyjnej iluminacji będzie działał także nowoczesny system rzutników, umieszczonych na tarasie widokowym, dzięki którym będzie można wyświetlać ruchome obrazy podczas imprez, czy też innych uroczystości.

  W ramach projektu uruchomione zostanie również nieczynne obecnie przejście pod arkadami przy wejściu do teatru.

  Wieża ratuszowa w liczbach:

  • 789 m2 – to powierzchnia nowego dziedzińca
  • 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży
  • 175 m2 – to powierzchnia zabudowy
  • 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających
  • 57,66 m – wysokość wieży do szpica;

  [photospace]