Zniknęły drzewa znad rzeki

  8

  Ten widok to jednak tylko prace porządkowo-pielęgnacyjne na rzece Bystrzyca przy ulicy Kraszowickiej w Świdnicy. Zaalarmowani przez mieszkańców sprawdziliśmy, kto jest odpowiedzialny za wycięcie większości drzew w tym miejscu.

  – Mieliśmy skargi z Urzędu Miasta. Od strony ulicy zostały przeprowadzone prace korekcyjne, a drzewa, które stwarzały zagrożenie, zostały wycięte – tłumaczy Bogdan Konarski , szef legnickiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Prace kosztowały około 30 tys. zł i w całości zostały sfinansowane przez RZGW.

  Część prac sfinansował Rank Progress, budujący Galerię Świdnicką. Oczyszczony został fragment rzeki i nabrzeża między ulicami Westerplatte i Wodną. Na pytanie, czy w tym roku Świdnica może  liczyć na kolejne prace, Konarski odpowiada, że wszystko zależy od budżetu, którego jeszcze nie ma. Referat Ochrony Środowiska w UM Świdnica chętnie zgadza się na wycinkę drzew w korycie i pobliżu rzeki – Oczywiście zachowujemy te, które nie stanowią zagrożenia – zastrzega Eleonora Sikocińska i dodaje, że każde prace porządkujące koryto są bardzo cenne, bo zmniejszają niebezpieczeństwo powstania dużych zniszczeń przy powodziach. Niestety, na całościowe oczyszczenie Bystrzycy środków szybko nie będzie.

  wl

  [photospace]