Więcej chętnych do marszu z kijkami

  11

  Przybywa świdniczan, którzy chcą wspólnie uprawiać nordic walking. Na drugim spotkaniu na skateparku pojawiło się dwa razy więcej osób niż przed tygodniem. Kilka z nich to debiutanci, chętnie wsłuchujący się w rady bardziej doświadczonych. Bez względu na stopień wtajemniczenia, wszyscy z przyjemnością przeszli jedno, dwa, a nawet trzy okrążenia wokół zalewu Witoszówka. Jedno kółko ma dokładnie 2200 metrów.

  Sobota, godzina 11.00 będzie już stałą godziną spotkań świdniczan, którzy mają ochotę pospacerować z kijkami w większym gronie. Jak zapewnia Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, jeśli nadal będzie tak duże zainteresowanie, w Świdnicy zostaną zorganizowane zawody. Jednak najważniejsza jest przyjemność i zdrowie. Ten rodzaj sportu może uprawiać każdy, bez względu na wiek.

  Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku – podaje portal nordicwalking.com.pl. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy, a sam nordic walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness, sportowy.

  Podczas nordic walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze nordic walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.

  Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to nie mylić kijków do Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Czasami dochodzi do takich pomyłek gdyż sprzedawcy często nie informują klienta o dosyć zasadniczych różnicach między wyposażeniem trekkingowym a marszowym.Oprócz kijków istnieją różne ciekawe i czasami potrzebne podczas marszu dodatki.

  [photospace]

  Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Poleca się rozpoczynać przygodę z nordic walking pod okiem instruktora. Taka osoba pomoże dobrać kije i nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas chodzenia, ważna jest też sama technika chodzenia.

  opr.asz

  Poprzedni artykułFerie w szkole? Bardzo chętnie!
  Następny artykułŻyczenia Czytelników z okazji Dnia Babci i Dziadka