Świętujemy Trzech Króli

  0

  W ubiegłym roku przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli po 50 latach wróciło do kalendarza ustawowych dni wolnych. W 1960 roku ten dzień wolny został zniesiony przez sejm PRL. W 2010 na wiosnę rozpoczęła się społeczna batalia o jego przywrócenie, zakończona pozytywną decyzją sejmu, podjętą we wrześniu. 19 listopada 2010 prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowany Kodeks Pracy i tak przybyło dodatkowe wolne.

  Podróż Magów, James Tissot / Wikipedia/

  Święto Objawienia Pańskiego, nazywane potocznie świętem Trzech Króli, to dla chrześcijan  uczczenie objawienia się Boga człowiekowi, a jego symbolem jest pokłon trzech mędrców przed Dzieciątkiem w Betlejem. Prawdopodobnie w średniowieczu owi mędrcy dostali imiona – Kacper, Melchior i Baltazar.  Wg Prawa Kanonicznego jest to jedno ze świąt nakazanych i katolicy są tego dnia zobligowani do uczestniczenia we mszy świętej.

  6 stycznia jest dniem wolnym od pracy także 9 krajach europejskich (Austria, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Słowacja, Szwajcaria, Włochy, Szwecja i Finlandia) i w 3 landach niemieckich.

  W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci. W warszawskim Orszaku w 2010 r. uczestniczyło ok. 10 tys. osób. W diecezji świdnickiej w tym roku  Orszaki wyruszą w Kłodzku i Kudowie.

  Orszaki Trzech Króli w diecezji świdnickiej

  Kłodzki Orszak oficjalnie rozpocznie się 6 stycznia 2012 roku o godz. 11.30 na Placu Franciszkańskim pod pomnikiem św. Franciszka z Asyżu. Po wizycie Trzech Króli u Heroda (kościół franciszkanów) na Placu Franciszkańskim zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański, którą poprowadzi JE ks. bp Adam, bp pomocniczy diecezji świdnickiej. Następnie Orszak przejdzie ulicami miasta pod ratusz, gdzie przy szopce betlejemskiej Trzej Królowie oddadzą pokłon Jezusowi i złożą swoje dary. Orszak będą prowadzić królowie, za nimi dzieci – przebrani uczestnicy Orszaku. Na trasie Orszaku przewidziane są liczne atrakcje związane ze scenariuszem, który… na razie jest tajemnicą! Każdy, kto stawi się w dniu 6 stycznia przed kościołem oo, franciszkanów w Kłodzku zostanie wyposażony w pakiet uczestnika Orszaku, w skład którego wchodzi  korona i śpiewnik z kolędami.

  W Kudowie Orszak rozpocznie się o godz. 15.00 modlitwą Anioł Pański w kościele Miłosierdzia Bożego. Następnie przejdzie ulicami miasta przez Park Zdrojowy aż do kościoła św. Bartłomieja Apostoła. Tam uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kudowie-Zdroju zaprezentują sztukę Bożonarodzeniową p.t. „Trzy duchy. Współczesna opowieść wigilijna”. Po sztuce będzie czas na wybranie i nagrodzenie uczestników Orszaku, którzy przygotowali najpiękniejsze stroje, oraz na skorzystanie z gościnności mieszkańców parafii i proboszcza, którzy zapraszają na słodki poczęstunek.

  Poprzedni artykułNowe autobusy już kursują
  Następny artykułPrawosławne Boże Narodzenie