Pomoc w cywilizowanych warunkach [VIDEO]

  2

  – Nikomu nie zrobiliśmy łaski, przeprowadzając przez te kilka lat taką inwestycję. To nasz obowiązek, by osoby potrzebujące korzystały z pomocy w godnych warunkach – podkreślała wicestarosta Alicja Synowska podczas posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Miasto i powiat podsumowały trwającą kilka lat współpracę przy tworzeniu zwartej bazy pomocowej dla mieszkańców. Po raz pierwszy można było też obejrzeć nowo wybudowaną poradnię dla uzależnionych przy ulicy Westerplatte.

  Prawie 539 tysięcy złotych w roku 2011, 42 tysiące w 2010 i 93 tysiące w 2009, tyle środków wspólnie przeznaczyły miasto i powiat na adaptację dawnych laboratoriów Sanepidu na potrzeby Powiatowego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. – Wszystkie te instytucje, wraz ze stacją Sanepidu,  znajdują się teraz w jednym miejscu, a mieszkańcy są obsługiwani w godnych warunkach – podkreślała Sabina Cebula z zarządu powiatu.  Okazją do podsumowań stało się zakończenie ostatniej na razie części inwestycji – oddanie do użytku windy i parkingu na 26 samochodów. – Zdajemy sobie sprawę, że to zbyt mało miejsc postojowych, ale pewnie nawet gdyby ich było 1000, też by się zapełniły – tłumaczył zastępca prezydenta Waldemar Skórski. A że jest bardzo ciasno, przekonał się prezydent Wojciech Murdzek. Podczas wjazdu na nowy parking w służbowego volkswagena uderzyła włączająca się w ruch na ulicy Wałbrzyskiej taksówka. Na szczęście skończyło się na niewielkim uszkodzeniu zderzaka, a szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia sprawcy. Starosta Zygmunt Worsa poinformował, że powiat chce odkupić od PKP część przylegającego do centrum pomocy społecznej terenu i dobudować nowe miejsca postojowe. Rozmowy zaplanowano na 14 lutego.

  Kolejnym krokiem do poprawy opieki nad świdniczanami potrzebującymi wsparcia jest będąca już na ukończeniu poradnia przy ulicy Westerplatte. Jest tu około 30 pomieszczeń, a wśród nich pokoje do terapii indywidualnej i grupowej, sale szkoleniowe, gabinety. Są także dwa kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeden na poradnię terapii dla uzależnionych od alkoholu i ich rodzin, drugi na poradnię terapii uzależnień (ta obejmie wszystkiego rodzaju uzależnienia, łącznie z tymi od hazardu czy Internetu). Po raz pierwszy w historii Świdnicy na profesjonalną pomoc będą mogli liczyć uzależnieni od narkotyków i innych substancji psychotropowych. Ośrodek stara się o kolejne kontrakty, które mają m.in. zagwarantować pomoc dla dzieci i młodzieży oraz osób z problemami psychicznymi. Pierwsze poradnie zaczną działać na przełomie maja i czerwca.

  W budynku znajdzie się również miejsce na sekcję Ośrodka Pomocy Społecznej dla mieszkańców osiedla Zarzecze. – Chcemy być bliżej osób potrzebujących pomocy i jest plan, obejmujący całą Świdnicę, zgodnie z którym powstanie więcej takich sekcji. Kolejna będzie w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Franciszkańskiej – dodaje Violetta Kalin, dyrektorka MOPS-u.

  ***

  Budowa poradni przy ulicy Westerplatte rozpoczęła się na początku 2011 roku. Inwestycja ta zostanie sfinansowana z budżetu miasta. Prace mają zakończyć się najpóźniej 30 kwietnia, a ich koszt to 1,8 mln zł.

  asz

  Poprzedni artykułZawodnicy Stragony szkolą się
  Następny artykułŚwidnicki Imprezownik