Nowocześniej w schronisku

  0

  Multimedialne encyklopedie, sprzęt elektroniczny i komputerowy, kompasy latarki i wiele innych pomocy dydaktycznych trafiło do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Na wyposażenie  pracowni schronisko otrzymało 25 tys. zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej przyznanych przez Ministerstwo Finansów na wniosek Ministra Edukacji Narodowej.

  Środki przeznaczono na zakup: 10 zestawów komputerowych, urządzenia wielofunkcyjnego, krzeseł z pulpitem, stołów, szaf, gablot, tablicy,  a także pomocy dydaktycznych tj. filmów DVD o tematyce ekologicznej, multimedialnych encyklopedii PWN (biologia, geografia, historia), multimedialnych atlasów (geograficzny, historyczny, przyrodniczy), map, mikroskopu z wyposażeniem, zestawów skał i minerałów.
  Ponadto, podczas zajęć na świeżym powietrzu, młodzież może korzystać z kompasów, lornetek, stoperów, latarek, lup, mikroskopów podręcznych, walizki „Eko-badacza”.

  Dodatkowe wyposażenie naszego schroniska z pewnością zyska uznanie gości, szczególnie tych najmłodszych, dla których ekologia powoli staje się pasją. We wrześniu 2011 r. w Witoszowie Dolnym uroczyście otworzyliśmy nowoczesną „Salę Przyrody” o wartości 40 tys. zł. ufundowanej przez firmę TAURON-Ekoenergia. Była ona nagrodą w konkursie propagującym działania proekologiczne, którą wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Każdego miesiąca, młodzież dzięki  pomocom dydaktycznym pogłębia swoje zainteresowania.  Jestem przekonana, że uczniowie przyjeżdżający do naszego schroniska  m.in. w ramach „zielonych szkół” będą  korzystali z bogatego zaplecza nowej pracowni ekologiczno-przyrodniczej, odczują wymierne efekty swoich działań i będą zmotywowani do podejmowania następnych przedsięwzięć w temacie szeroko pojętej ekologii – mówi wójt gminy Teresa  Mazurek.

  ***
  Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie powstało w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel gmina Świdnica otrzymała dotację w wysokości ponad 1,1 mln zł. z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) Działanie 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).
  Schronisko na powierzchni 1000 m2 dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 14 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Na terenie placówki , do dyspozycji gości, znajdują się także:2 samoobsługowe kuchnio-jadalnie w pełni wyposażane w sprzęt kuchenny, pracownia komputerową wyposażona w sprzęt oraz dostęp do Internetu; sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, rzutnik, ekran, telewizor, winda, pomieszczenie na suszenie i prasowanie odzieży, przechowalnia bagażu, parking. Placówka jest w pełni przystosowana po potrzeb osób niepełnosprawnych i jest obiektem całorocznym.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy UG Świdnica

  Poprzedni artykułNabór do sekcji juniorów Polonii Świdnica
  Następny artykułWinter Reggae DUB Session