Miasto może mieć patrona

  19

  Po przeprowadzonej przez Swidnica24.pl rozmowie z biskupem Ignacym Decem o ustanowieniu błogosławionego Jana Pawła II patronem Świdnicy historyk prof. Jerzy Maroń w Gazecie Wrocławskiej twierdzi, że „Po pierwsze i najważniejsze Świdnica jako miasto nie może mieć patrona. Tu trzeba odróżnić dwa porządki: diecezjalny i świecki. Owszem patrona może mieć diecezja, parafia, ale nie miasto.” Owszem, miasto może.

  – Tej kwestii nie reguluje prawo świeckie. Rada Miejska miała jednak prawo w formie uchwały wyrazić intencję – wyjaśnia Jarosław Perduta, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. I taką intencję świdniccy rajcy wyrazili w uchwale z 17 czerwca 2011 roku, zwracając się z prośbą do biskupa o przekazanie wniosku do Stolicy Apostolskiej w sprawie ustanowienia bł. Jana Pawła II patronem miasta. Jak poinformował Swidnica24.pl biskup świdnicki Ignacy Dec, dokumenty zostały przez niego zawiezione do Watykanu w listopadzie 2011 roku, a decyzja ma być ogłoszona 8 maja 2012 przez nuncjusza apostolskiego. – Te kwestie reguluje prawo kanoniczne. Rada Miejska nie będzie mogła podjąć kolejnej uchwały o ustanowieniu patrona – dodaje Perduta.

  Polskie miasta mają bądź historycznych patronów, bądź ustanawianych przez Stolicę Apostolską. Przed 16-tu laty w ten drugi sposób św. Stanisław został ustanowiony patronem Siedlec, a św. Wojciech – w 2009 roku – patronem Nasielska. Od 2008 roku po decyzji Watykanu patronką Bytowa jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Patronów ma ponad 100 miast w Polsce.

  Poprzedni artykułAutobus MPK zatrzymał się na drzewie [FOTO]
  Następny artykułUkradł światłowód, osiedle bez telewizji