Biskup świdnicki w obronie telewizji Trwam

  35

  Biskup Ignacy Dec wystosował apel do wiernych, który już dzisiaj zostanie ogłoszony w kościołach diecezji podczas wszystkich nabożeństw. Od tygodnia w parafiach zbierane są także podpisy pod petycja do Krajowej rady Radiofonii i Telewizji z żądaniem „zaprzestania dyskryminacji telewizji Trwam.” Sprawa dotyczy odmowy wydania zgody na koncesje cyfrową.

  Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji nie przyznała TV Trwam koncesji na nadawanie w multipleksie cyfrowym. Decyzja wywołała polityczną burzę – pisze portal polskieradio.pl.

  Tymczasem Krzysztof Luft, który zasiada w KRRiT uspokaja i zapewnia, że nieprzyznanie koncesji nie wpłynie na odbiór toruńskiej telewizji.

  Luft przypomina także, że koncesji na nadawanie cyfrowe nie dostały również m.in. TVN24, Polsat News, TV Religia i Superstacja. Na jakiej podstawie ich odmówiono?

  Pytany o szczegóły odmowy Luft wyjaśnia, że chodzi o finansowe powodzenie przedsięwzięcia: – Multipleks cyfrowy od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości umieszcza się do ośmiu programów. Nadawcy tych programów muszą ponieść koszty tego przedsięwzięcia i jeżeli chociaż jeden z nich nie daje całkowitej gwarancji, że jest w stanie ten ciężar udźwignąć, to wówczas stwarza zagrożenie dla powodzenia funkcjonowania całego multipleksu – tłumaczy.

  Apel do wiernych biskupa Ignacego Deca został zamieszczony także na stronie internetowej diecezji świdnickiej:

  Umiłowani Diecezjanie,

  Głoszenie Ewangelii za pośrednictwem współczesnych środków przekazu jest jednym z powtarzających się zaleceń Ojca Świętego Benedykta VI. Radio, telewizja i Internet są w naszych czasach skutecznym narzędziem ewangelizacji. Dlatego cieszą wszystkie środki społecznego przekazu podejmujące się dzieła głoszenia Dobrej Nowiny. W naszej Ojczyźnie wśród mediów katolickich szczególne miejsce zajmują dzieła wyrosłe z inicjatywy ojców redemptorystów: Radio Maryja, Telewizja „Trwam” i „Nasz Dziennik”.  Doceniając ich wkład i zaangażowanie w budzenie i podtrzymywanie miłości do Pana Boga, Kościoła i Ojczyzny z niepokojem przyjmujemy ostatnie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która z niejasnych dla nas powodów odmówiła przyznania miejsca TV „Trwam” na cyfrowym multipleksie. Brak katolickiego programu w naziemnej telewizji cyfrowej oznacza, że nie będzie on powszechnie dostępny, co zdecydowanie ograniczy działalność ewangelizacyjną Kościoła a także utrudni włączenie się w rytm życia Kościoła wielu naszych Braci i Sióstr, którzy z racji wieku, czy tez stanu zdrowia zmuszeni są do pozostawania w domu bądź szpitalu. Ponadto odrzucenie wniosku TV „Trwam” na cyfrowym multipleksie stanowi przejaw marginalizowania potrzeb i oczekiwań ludzi wierzących w naszej Ojczyźnie.

  W naszej diecezji, która dotychczas wielokrotnie była w różny sposób prezentowana na antenie Telewizji „Trwam”, już w minioną niedzielę w wielu parafiach i organizacjach katolickich rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z żądaniem zaprzestania dyskryminacji Telewizji „Trwam”. Dzisiaj zwracam się do Was umiłowani diecezjanie, którym nie jest obojętna obecność katolickiego głosu w przestrzeni publicznej i medialnej o zaangażowanie się w tę sprawę. Proszę Księży Proboszczów a przede wszystkim Was drodzy diecezjanie o ufną modlitwę w tej sprawie, zwłaszcza za wstawiennictwem Maryi – Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz o włączenie się w akcję zbierania podpisów.

  Ufam, że w ten sposób będziemy mieli możliwość zmiany krzywdzącej decyzji KRRiT i w niedalekiej już przyszłości, będziemy mogli mieć łatwy dostęp do programów TV „Trwam”.

  Wszystkim zaangażowanym w dzieło ewangelizacji oraz podejmującym trud formacji poprzez katolickie środki przekazu z serca błogosławię.

  +Ignacy Dec

  Biskup Świdnicki

  Poprzedni artykułZłóż życzenia babci i dziadkowi
  Następny artykułTARGIRA – już w przygotowaniu