Akcja zima. Kto pomoże właścicielom nieruchomości w odśnieżaniu?

  10

  Świdnica stworzyła bazę firm, które w razie potrzeby są gotowe zająć się odśnieżaniem terenów należących do administratorów nieruchomości bądź też wspólnot.

  Zima w poprzednim sezonie pokazała, że przy dużych opadach śniegu bardzo wielu zarządców i właścicieli nieruchomości ma problem z odśnieżaniem chodników i ich posypywaniem. Nie wystarczy, że miasto wywiąże się ze swoich obowiązków. Takie obowiązki spoczywają również na innych zarządcach, o czym niestety dość często zapominają – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który zlecił przygotowanie listy świdnickich firm gotowych do podjęcia się odśnieżania.

  Szczegóły współpracy omawiane są między konkretną firmą, a zarządcą nieruchomości, bądź wspólnotą. Nasze zadanie polega jedynie na ułatwieniu kontaktu osobom, które nie są zorientowane, gdzie szukać pomocy – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

  Specjalny rejestr ma powstać również dla właścicieli prywatnych nieruchomości np. domków jednorodzinnych, czy też niewielkich budynków mieszkalnych.

  Mamy informacje, że jest spora grupa mieszkańców, którzy przy niewielkich opadach śniegu bez problemu radzą sobie z utrzymywaniem porządku. Natomiast, gdy te opady są poważne zaczynają się kłopoty. Mają je, co zrozumiałe, najczęściej osoby starsze, które fizycznie nie są w stanie spełnić tego obowiązku. W związku z tym chcemy stworzyć listę świdniczan, którzy chcą pomóc innym. Jak ta pomoc ma wyglądać i jakie zasady współpracy obowiązują, obie strony ustalą między sobą – mówi wiceprezydent Pałac.

  Warto pamiętać, że odśnieżanie chodników, dachów i usuwanie sopli należy do zarządców nieruchomości. Tym, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku grozi 100-złotowy mandat. Sprawa może trafić także do Sądu Grodzkiego, gdzie kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

  ***

  – Lista firm, które są gotowe zająć się odśnieżaniem będzie dostępna na stronie www.um.swidnica.pl. Adresy i numery kontaktowe będzie można uzyskać również w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30).

  – Zgłoszenia od osób prywatnych, które chcą pomóc innym w odśnieżaniu przyjmowane są w Departamencie Komunikacji pod nr tel. 74 8562 896 (pon.-pt. w godz. 7.30-15.30). Lista zgłoszeń będzie publikowana na stronie www.um.swidnica.pl.

  ***

  Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników przez kolejne cztery zimowe sezony w Świdnicy będzie się zajmowała wybrana w przetargu firma – „Farma Miejska”. Dodatkowo, by poprawić sytuację utrzymania zimą przystanków komunikacji miejskiej, wybrano konsorcjum firm BeBa-Awart.

  Firmy wzmocniły się sprzętowo i dziś do pracy na jezdniach można skierować aż cztery pługosolarki, a także pługi lekkie z rozrzutnikiem, pługi średnie i ładowarki. Na chodnikach zarządzanych przez miasto pracować mogą mikrociągniki oraz pługi średnie z rozrzutnikiem. Do odśnieżania przystanków komunikacji miejskiej wykorzystywane będą dodatkowe mikrociągniki. W ramach akcji zima miasto ma do dyspozycji flotę blisko 20 pojazdów.

  Poprzedni artykułOrlik na finiszu [FOTO]
  Następny artykuł546 interwencji w ciągu 24 godzin