Sylwestrownik

  0

  Wszystkim dobrze znany, przez jednych bardziej, przez innych mniej lubiany, potocznie nazywany Sylwkiem co roku raczy nas ogromną dawką szampańskiej zabawy, szalonych tańców, ale przede wszystkim zwiastuje nadejście kolejnego roku. Nowego Roku, pełnego postanowień, pragnień i nadziei.

  Geneza powstania samej nazwy ma w zasadzie trzy wersje, każdą ściśle powiązaną z imieniem papieża, pytanie: którego? Pierwsza z nich mówi, że nazwa wywodzi się od imienia papieża (prawdopodobnie Sylwestra), ponieważ w tym dniu w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie papieża Sylwestra wątpliwego pochodzenia. Druga, oczywiście również powiązana z kościołem, przeczy jakoby zwyczaj powstał ok. roku 1000, kiedy to ludzie świętowali, bo nie było zapowiadanego końca świata. Kolejna, trzecia i ostatnia wersja mówi, że nazwa pochodzi od ostatniego papieża o imieniu Sylwester. Bez wątpienia nie jest to prawda, ponieważ wiemy na pewno, że nazwa wigilii Nowego Roku – Sylwester powstała na przełomie XIX i XX wieku.

  Początkowo huczne zabawy obchodzone były tylko w wyższych sferach i bogatszych warstwach społeczeństwa, lecz z biegiem lat zwyczaj rozprzestrzenił się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się różne sposoby i zwyczaje związane z przeżywaniem nocy sylwestrowej. W Danii o północy zeskakiwano z krzesła, natomiast w Hiszpanii od 1909 roku wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono. Co kraj, to obyczaj. Podobnie jest z samym czasem przekraczania magicznej godziny 00:00.

  Jako pierwsi na świecie obchodzą Sylwestra mieszkańcy wyspy Kiritimati, zwanej dawniej Wyspą Bożego Narodzenia. W południe czasu środkowoeuropejskiego, czyli m.in. Polskiego Nowy Rok rozpocznie również Nowa Zelandia, a o 13:00 Kamczatka. Godzinę później szampana będą otwierali mieszkańcy Australii. O godz. 16:00 czasu polskiego Nowy Rok zaczną świętować mieszkańcy Tokio, a o 17:00 – mieszkańcy Pekinu. O 22:00 konfetti posypie się w Moskwie. Kolejno nadejdzie czas i na nas, ale to wiadomo punktualnie o północy, nie później, nie wcześniej.

  Sylwester rozmachem zabawy bije na głowę niejedne urodziny, imieniny czy wesela. Czasami zastanawiam się, czy tak naprawdę jest co świętować? Kolejny dodatkowy rok w metryce, kolejne postanowienia, wyzwania, i znowu wiosna, lato, jesień i zima. Wiem, tak już jest i nie ma co narzekać, cyklu świata się nie zatrzyma, a Superman (jedyny, który to potrafił) jest, niestety, postacią fikcyjną. Jednym słowem przyzwyczaić się należy.

  Większość z Was, moi Drodzy Czytelnicy ma już pewnie zaplanowane sylwestrowe imprezy, wypady i spotkania z przyjaciółmi, rodziną, bliskimi. Ja dla odmiany spędzę Sylwka kameralnie, z czego się absolutnie cieszę. Przecież nie ważne gdzie, jak i za ile. Najważniejsze jest z KIM! Dlatego też wraz z tym optymistycznym akcentem chciałam złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia noworoczne, by nadchodzący 2012 rok był dla Was pełny miłości, szacunku i dobroci, byście potrafili znaleźć pozytyw w najgorszych chwilach, by uśmiech nigdy nie schodził z twarzy, a wiara w lepsze nigdy nie została stłamszona przez otaczającą rzeczywistość. Tego właśnie Wam z całego serca życzę.

  PS

  A jak na Sylwestrowników (Imprezowników) przystało, szampańskiej zabawy sylwestrowej życzę na pierwszym miejscu.

  PS 1

  Ba! Nie byłabym sobą, pozostawiając Was bez tak zwanej „opcji”. Otóż szykuje się kilka imprez pod chmurką.

  Świebodzice: Zabawa rozpocznie się o godzinie 22:30, o oprawę muzyczną zadba grupa De Colt, oraz DJ serwujący muzykę na żywo. Pokaz sztucznych ogni, przygotowanych specjalnie na tę okazję będzie miał miejsce 10 minut po północy, a dyskoteka pod gołym, miejmy nadzieję gwieździstym, niebem rozpocznie się o 24:20. Miejsce – Rynek w Świebodzicach.

  Jaworzyna Śląska: Noc Sylwestrowa w Jaworzynie rozpocznie się 30 minut przed północą, a zwieńczona zostanie pokazem sztucznych ogni, punkt 24:00. Burmistrz zaprasza wszystkich chętnych pod Urząd Miasta w Jaworzynie Śląskiej na wspólne świętowanie i składanie noworocznych życzeń.

  Strzegom: Również burmistrz Strzegomia zaprasza do wspólnego świętowania na Rynku. Zabawa wystartuje o 23:00 i  potrwa do 2:00 w nocy. Zaplanowanych został szereg atrakcji mających urozmaicić strzegomianom tę noc. Będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, będzie muzyka na żywo, o którą zadba DJ C-Bool, wspólny toast, zdjęcia oraz nieodłączny element nocy sylwestrowej – pokaz fajerwerków.

  HAPPY NEW YEAR!!

  Nowa, niejednoroczna Maja Jasnos.

  Poprzedni artykułSukces pływaczek ze SVIDY
  Następny artykułAnakonda dla policji [VIDEO]