Świdnicka Kolęda: Pierwsze konkursy

  3

  Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w świątecznych konkursach organizowanych w ramach Świdnickiej Kolędy. ŚOK ogłosił dwa konkursy na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską i najlepszy strój kolędnika. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

  W czasach obecnych obchody kolędnicze w swych dawnych, tradycyjnych formach należą już do rzadkości. Gwiazda, „chodzenie z gwiazdą” – symbolizującą gwiazdę betlejemską rozpoczynało się już czasem w wieczór wigilijny i zwykle trwało do 6 stycznia, do święta Trzech Króli. Gwiazda wykonywana była z przetaka, z różnorodnych obręczy czy nawet drutu, z wypełnieniem z bibuły, papieru i ozdobiona wstążkami, pomponami, frędzlami, z przepięknie zdobionymi narożami. Zdarzały się gwiazdy także dekorowane wycinankami regionalnymi, wyklejane suszonymi liśćmi i kwiatami. W środku umieszczano świecę i kiedy obracano gwiazdę światło dawało złudzenie tęczy.

  Regulamin konkursu na gwiazdę kolędniczą

  Mieszkańcy wsi cierpliwie oczekiwali przybycia kolędników. Niezależnie od tego, czy były to „kosmate” maszkary, herody, czy bociany albo koguty, wierzono, że sprowadzają urodzaj i powodzenie we wszystkich pracach gospodarskich w nadchodzącym roku. Oskar Kolberg pisał: “Gospodarz, którego chatę, choćby tylko przez pomyłkę pominęli, uważałby się za wielce obrażonego i dlatego się to nie wydarza”.

  Regulamin konkursu na strój kolędnika