Nowoczesny autokar dla krwiodawców [VIDEO]

  18

  Kosztował 2 miliony złotych i został wyposażony w 3 nowoczesne stanowiska do poboru. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ma pierwszy tej klasy Mobilny Punkt Poboru Krwi. Czerwony autokar stanął dzisiaj przed świdnicką katedra i przeszedł symboliczny chrzest.

  O poświęcenie pojazdu został poproszony biskup świdnicki Ignacy Dec, jednak nie sam fakt, że Świdnica jest stolicą diecezji, był przyczyną zorganizowania uroczystości właśnie tutaj. – Fantastycznie układa nam się współpraca z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia” im. Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii katedralnej, ze szkołami, tutejszą strażą pożarną i policją – wyjaśnia Leszek Radojewski, dyrektor RCKiK. Klub zrzesza już 200 dawców i stale organizuje akcje oddawania krwi. Za współpracę z placówkami oświatowymi i służbami dziękował Rafał Klemczok, prezes HDK „Kropla Życia”.

  Niestety, czerwony autokar nie będzie często gościł w Świdnicy. – Decyzją ministra zdrowia przede wszystkim ma się pojawiać w powiatach Dolnego Śląska na granicy z Niemcami – tłumaczy Dyrektor Radojewski. – Tam notujemy najsłabsze wyniki, bo wielu młodych ludzi oddaje krew u zachodnich sąsiadów. Mamy obiecany drugi autobus, który powinien pojawić się w 2014 roku, ale oczywiście, czy tak się stanie, będzie zależało od kondycji finansowej ministerstwa zdrowia.

  W Świdnicy krew można oddawać w każdy czwartek w przychodni Ars Medica przy ulicy Marii Konopnickiej. Jeszcze 2 lata temu funkcjonował stały punkt poboru w szpitalu Latawiec. Mimo protestów dawców został zlikwidowany, podobnie stało się także w Dzierżoniowie. – Nie było żadnych drastycznych konsekwencji tej decyzji – zapewnia Leszek Radajewski. – W to miejsce organizujemy akcje wyjazdowe, współpracujemy ze szkołami, zakładami pracy, mamy też liczne konkursy i pogadanki, które przyciągają nowe osoby. Notujemy wzrost o około 7%.

  Zainteresowanie dawców na pewno jest bardzo duże. Dziś przed katedrą kolejka ustawiła się na godzinę przed przyjazdem autokaru. Pobór będzie trwał do 13.00.

  Aktualizacja: Podczas akcji zebrano ponad 20 litrów krwi.

  asz/foto tepe

  [photospace]

  Poprzedni artykułParking przed Latawcem gotowy
  Następny artykułWygodniej na Westerplatte i Śląskiej