Niezwykła lekcja historii

  14

  Mija 30 lat od tego pamiętnego dnia. Było dość mroźno, śniegu nie brakowało. Ekrany telewizorów nagle poczerniały, przypominając otaczającą wówczas rzeczywistość. I pamiętne słowa generała Jaruzelskiego  – Wprowadzam stan wojenny – stan wojenny…”.

  Upamiętniając rocznicę 13 grudnia uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy pod kierunkiem Marzeny Zięby, nauczyciela historii przygotowali niezwykłą wystawę eksponatów pochodzących z lat 70-80 ubiegłego wieku. Przenieśmy się zatem do zwykłego domu, na półkach którego stały magnetofon Grundig, butelka na mleko czy pamiątkowe talerze. W sklepie PSS „Społem” zapłacimy walutą z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Zobaczymy autentyczne mundury ORMO, koszulę więzienną internowanego świdniczanina, podziemne ulotki i prasę Solidarnościową. To żywa lekcja historii. Przeszłości jeszcze niezapomnianej. Rzeczywistość, która głęboko utrwalona jest w umysłach współczesnego pokolenia 40, 50- latków. Wystawa wzrusza, emanuje klimatem lat 80-tych, przywołuje w pamięci ważny moment nie tylko w historii Polski ale i całej Europy. Podążając śladami historii dotykamy też współczesności, lepszych czasów, bo te zaprezentowane na wystawie już nigdy nie wrócą.

  Nie sposób nie wspomnieć o zaangażowaniu wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, społeczności świdnickiej, działaczy Solidarności w przygotowaniu i udostępnieniu rekwizytów.

  ***

  Osobom i grupom zainteresowanym szkoła udostępni zwiedzanie wystawy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z panią Marzeną Ziębą ( tel. 504 41 97 95).

  [photospace]