Nie będzie odszkodowania za brak kręgielni i kina

  7

  Przynajmniej na razie. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Legnicy, wydział gospodarczy, oddalił pozew Świdnicy przeciwko firmie Condix. Miasto domagało się 3 milionów złotych kary za niewywiązanie się przez firmę z umowy, na mocy której obok obecnego Tesco i Leroy Merlin miały powstać obiekty rekreacyjne i hotel.

  Świdnica  za prezydentury Adama Markiewicza z SLD w 2001 roku sprzedała  firmie Condix 10 hektarów gruntów. Cena za cały teren wyniosła zaledwie 4 miliony złotych. Przedsiębiorstwo miało wybudować sklep wielkopowierzchniowy, market budowlano-ogrodniczy, pasaż  dla lokalnych kupców, multikino z ośmioma salami, centrum rozrywkowe, z  możliwością zrealizowania pomieszczeń dla dyskoteki, z kręgielnią  sześciotorową, salą do ćwiczeń, sauną, solarium, hotel z możliwością  jednoczesnego pobytu 120 osób o klasie minimum 3 gwiazdek oraz baru  fast-food. Warunkiem było jednak uchwalenie do 30 września 2001 r.  zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ  obowiązujący wówczas plan przeznaczał ten teren wyłącznie na funkcję  rekreacyjno-sportową.  Zmiany w planie zostały uchwalone dopiero 25 czerwca 2002 r., a weszły  życie 28 sierpnia 2002 r.  Opóźnienia w uchwaleniu planu sprawiły, że inwestor w październiku 2001  r. powiadomił miasto, że postawione w umowie sprzedaży warunki są  niemożliwe do zrealizowania. Oznaczało to, że zapisana w akcie notarialnym kara w wysokości 3 mln zł przestała być zabezpieczeniem realizacji pełnego programu inwestycyjnego. Sprawą – widząc zagrożenie – zainteresowały się władze miasta, które rozpoczęły pracę na jesieni 2002 r., po wyborach samorządowych. – Sytuacja była poważna, gdyż oddalała się perspektywa budowy hotelu i multikina, a ponadto inwestor nie przystępował do realizacji obiektów handlowych, na które czekało wielu świdniczan. Dlatego rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie zmiany warunków umowy. Uzyskaliśmy dobry rezultat. Przede wszystkim usunęliśmy zobowiązanie terminowego uchwalenia planu, dzięki czemu ewentualne dochodzenie kary umownej ponownie stało się możliwe. Ponadto uzyskaliśmy dopłatę 800 tys. zł do ceny zakupu. W zamian zmuszeni byliśmy nieco „odchudzić” program inwestycyjny, ale kluczowe obiekty multikina i hotelu pozostały – wyjaśnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Po zawarciu aneksu do umowy sprzedaży na ul. Sikorskiego rozpoczęły się intensywne prace. W krótkim czasie uzbrojono teren, przebudowano skrzyżowanie ul. Zamenhofa i Sikorskiego oraz powstał market Tesco. Miasto uzyskało pewność, że jeżeli „Condix” nie zrealizuje swoich plan do końca lutego 2008 roku, są podstawy skutecznego dochodzenia kary umownej. Ponieważ inwestor nie dotrzymał swych zobowiązań, realizując zapisy aktu notarialnego 3 marca 2008 r. miasto wystąpiło do firmy z wezwaniem do zapłaty kary w wysokości 3 mln zł.

  Sąd uznał dzisiaj, że szkody nie było. – Nie zgadzamy się z decyzją sądu. Znamy tylko  ustne uzasadnienie, ale wystąpimy o szczegóły. Wtedy też szerzej   skomentujemy decyzję sądu, która jest dla nas zadziwiająca. Będziemy się  odwoływać – zapowiada Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

  Poprzedni artykułSilesian Winter Cup: Dominacja Śląska Wrocław
  Następny artykułWypadł z drogi [VIDEO]