Licealiści w uniwersyteckim laboratorium

  0

  Wykładem i ćwiczeniami z zakresu podstaw mikrobiologii rozpoczął się roczny cykl zajęć dla klasy o profilu biologiczno- chemicznej z zajęciami laboratoryjnymi z II LO w Świdnicy.

  Na podstawie umowy z Instytutem Genetyki i Mikrobiologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie odbędą szereg zajęć w siedzibie Instytutu przy ulicy Przybyszewskiego 63-77 we Wrocławiu. Część z nich będzie miała charakter audytoryjny, pozostałe to praktyczne ćwiczenia kształtujące umiejętności wymagane w pracy laboratoryjnej. Spotkanie z 26 listopada rozpoczął wykład o historii mikrobiologii na świecie i w Polsce. Prowadząca,  doktor habilitowana Gabriela Bugla – Płoskońska, w interesujący sposób przedstawiła rozwój tej dziedziny biologicznej na przestrzeni lat, podkreślając udział polskich naukowców, przybliżyła sylwetki profesorów Rudolfa Weigla i Ludwika Hirszfelda. Szczególna część spotkania wykładowego poświęcona została pracy prof. Weigla nad szczepionką przeciw tyfusowi w czasie okupacji hitlerowskiej, aspektom humanitaryzmu, obywatelskiej podstawy i patriotyzmu Profesora.

  Po wykładzie uczniowie rozwiązywali test sprawdzający,

  W części praktycznej uczniowie podzieleni na grupy przeprowadzali barwienie proste bakterii glebowych, obserwacje przyżyciowe komórek drożdży, mogli także zobaczyć preparaty wybarwione metodą pozytywną i negatywną. Prowadzący zajęcia doktoranci, pani Aleksandra Skwara i pan Bartłomiej Dudek zapoznali uczniów z zasadami BHP, udzielali instrukcji i ponownie sprawdzili podstawową wiedzę uczniów z zakresu ćwiczeń. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, która zawdzięczamy prowadzącym. Uczniowie już dopominają się o następne.

  [photospace]

  Poprzedni artykułWszyscy na lodowisku!
  Następny artykułKolejny Orlik w powiecie