Koniec z opłatą za psa

  6

  – To była fikcja – tłumaczy Sylwia Pawlik, sekretarz gminy. W Żarowie od 1 stycznia 2012 roku mieszkańcy nie będą płacić za posiadanie psa. – Z tego obowiązku wywiązywało się rocznie 30-40 osób, więc tak naprawdę był to zupełnie martwy zapis, który jeszcze generował koszty – dodaje sekretarz.

  Foto archiwum

  Roczna opłata od posiadania 1 psa wynosiła w gminie Żarów 30 zł. – Ponieważ obowiązywała  uchwała w tej sprawie, byliśmy zmuszeni do przeprowadzania egzekucji komorniczej, jeśli ktoś nie płacił, a to z kolei  znacznie przewyższało samą opłatę. Tak więc  Rada Miejska postanowiła skończyć z fikcją – wyjaśnia Sylwia Pawlik.

  W Świdnicy roczna opłata za psa to 48 złotych. Zapłaciło ją w 2011 roku 200 osób. Sytuacja jest więc niemal identyczna, jak w gminie Żarów, biorąc po uwagę liczbę mieszkańców. Teoretycznie opłata powinna pomóc w stworzeniu rejestru psów, ale zupełnie tego zadania nie spełnia. – Jesteśmy bezradni, na przykład podczas  odławiania  psów – mówi sekretarz gminy Żarów. – Jeśli ktoś nie założy psu książeczki u weterynarza, nie jesteśmy  w stanie udowodnić, że na przykład wyrzucił swojego czworonoga. Nawet jeśli psiak waruje pod domem kilka dni. Nie trzeba też dodawać, jak brak obowiązkowej rejestracji psów utrudnia  postępowanie, gdy dojdzie do pogryzienia.

  Poprzedni artykułBusem do TVN
  Następny artykułOprogramowanie i zabezpieczenia – Akademia Biznesu odc. 6