Gigantyczna bombka stanęła w świdnickim Rynku [VIDEO]

  24

  Jest wysoka na blisko 3 m. Waży ponad 14 ton. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima. Ufundowała ją firma „Piramida”. Bombka – gigant zgłoszona został już do Księgi rekordów Guinnessa.

  – Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu – mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę.

  Gigantyczna ozdoba przez trzy miesiące powstawała w firmie „Piramida” w Kostrzy, pod Strzegomiem.

  – To dobra okazja, do promocji kamienia, ale też nietypowy i ciekawy prezent dla mieszkańców. Chcemy pokazać, że granit to nie tylko krawężniki i płyty chodnikowe, ale też ciekawe dzieła, które mogą nastrajać pozytywną energią. Dlatego postanowiliśmy wykonać bombkę na własny koszt – mówi Bogusław Solima, właściciel firmy Piramida.

  Bombka, która stanęła w świdnickim Rynku powstała z 25-tonowego bloku kamiennego.

  – Jest dziełem rąk ludzkich. Kamieniarza, który kamień ręcznie odkuwał najpierw z sześcianu. Lakierników, którzy warstwa po warstwie malowali elementy metalowe. Całość pomalowała Ewa Solima. To niezwykle pracochłonne dzieło – dodaje Bogusław Solima.

  Granitowa bombka stanie się atrakcją „Świdnickiej Kolędy”, serii wielu wydarzeń przedświątecznych w Świdnicy.

  – Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć tak nietypową rzeźbę. Wyróżnieniem jest fakt, że twórcy postanowili zaprezentować i rozpromować ją właśnie w Świdnicy. Robią to zupełnie bezinteresownie, własnym sumptem. Bombka granitowa jest dowodem na to, że dzięki pomysłom i konsekwentnej pracy może powstać ciekawe dzieło. Nie każdy mógłby sobie taką bombkę powiesić na choince, ale świdnicki Rynek ten ciężar przyjmie… – śmieje się Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Bombka w Rynku stać będzie do końca stycznia.

  [photospace]

  ***

  Najcięższa bombka granitowa świata

  autor: Ewa Solima – malarka, rzeźbiarka, projektantka ekstrawaganckich butów i torebek. Absolwentka Akadami Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej znane rzeźby można zobaczyć m. in. we Wrocławiu (granitowy słoń), Bielanach Wrocławskich (Integracja II), Słubicach (Integracja I), Dusznikach Zdroju (pomnik Orlęta) oraz w Świdnicy (rzeźba upamiętniająca XX lat transformacji gospodarczej w Polsce oraz 20-lecie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich).

  · waga bombki ok. 12.000 kg

  · waga bombki łącznie z podstawą ok. 14.300 kg

  · wysokość bombki 270 cm

  · wysokość całkowita bombki z podstawą 300 cm

  · średnica kuli 200 cm

  · powierzchnia zamalowania ok. 12,5 m2

  · materiał: granit strzegomski średnioziarnisty z kopalni granitu „PIRAMIDA”

  · wykonawca: firma „PIRAMIDA” z siedzibą w Kostrzy,

  · wykonawca elementów metaloplastyki (korony): zakład „LEPAK” Świdnica,

  · malowanie metaloplastyki: Salon Volkswagena „JODKO-SCHIEWE” Świdnica.

  Poprzedni artykułAresztanci stawiali domki na Rynku
  Następny artykułDalej z DLA