10 lat na światowej liście UNESCO [PROGRAM]

  0

  Już 16 grudnia 2011 roku przyjadą do Świdnicy osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami UNESCO. Przyczyną niecodziennego spotkania jest jubileusz 10-lecia wpisania Kościołów Pokoju na listę światowego dziedzictwa.

  Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Teatrze Miejskim cyklem wykładów podsumowujących minioną dekadę. Swoje wystąpienia będą mieli Prezydenci Świdnicy i Jawora oraz proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworze. Gościem specjalnym konferencji będzie dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, który przed dziesięciu laty pozytywnie zaopiniował Kościoły Pokoju, jako warte wpisu na listę. Opowie zebranym o trudnej drodze do tolerancji w kontekście historii powstania i 350-letniego funkcjonowania obu świątyń. Niezwykle interesująco zapowiada się także dyskusja panelowa, którą poprowadzi Joanna Lamparska, znana Dolnoślązakom autorka książek o tajemnicach zabytków, a także dziennikarka i podróżniczka. Udział w dyskusji pod hasłem: „UNESCO – nobilitacja czy przekleństwo?” zapowiedzieli: Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego,  a także prezydenci Wrocławia, Świdnicy i Torunia.

  Popołudniowa część uroczystości zostanie przeniesiona do Kościoła Pokoju, gdzie oprócz koncertu organowego, zaplanowano także odsłonięcie tablicy upamiętniającej majową  wizytę w świdnickiej świątyni króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii. Ostatnim punktem obchodów będzie wernisaż czasowej wystawy poświęconej Kościołom Pokoju oraz Hali Stulecia. Ekspozycję w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać do połowy stycznia 2012 roku. Niewątpliwą atrakcją wystawy będą eksponaty specjalnie sprowadzone z innych muzeów oraz te z biblioteki Kościoła Pokoju. Po raz pierwszy Świdniczanie obejrzą autentyczne militaria z czasów wojny trzydziestoletniej oraz dwa starodruki – Luterańskie Biblie z 1702 r. i 1706 r., które dzięki tegorocznej dotacji Ministra Kultury zostały odrestaurowane w toruńskiej pracowni i w ten sposób odzyskały swój dawny blask. Swoistym uzupełnieniem historycznych eksponatów będą kolekcje fotografii. Jedna z nich poświęcona ważnym wydarzeniom z życia Kościoła Pokoju w Świdnicy, pokazuje jego codzienny i odświętny czas odmierzany przez kolejne wizyty dyplomatów, koncerty, nabożeństwa ekumeniczne, ale też postępujący od ponad dwudziestu lat gruntowny remont świątyni. Druga to cykl fotografii zatytułowanych „Ciekawość”, autorstwa Bożeny Pytel. Autorka, niczym przewodniczka z aparatem w ręku, zaprowadzi zwiedzających w nieznane zakamarki Kościoła Pokoju w Świdnicy.

  Program wydarzeń, 16 grudnia 2011 roku:

  TEATR MIEJSKI W ŚWIDNICY, RYNEK 43

  11.00-12.15

  dr Hans Caspary, były przedstawiciel Niemiec w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO – „Kościoły Pokoju – długa droga do tolerancji”

  Waldemar Skórski, Zastępca Prezydenta Świdnicy – „Wyjątkowa szansa i wspólna odpowiedzialność – Kościół Pokoju w Świdnicy”

  Ksiądz Tomasz Stawiak, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze – „Parafia Ewangelicka  w Jaworze w latach 2001-2011 i jej plany na przyszłość”

  Artur Urbański, Burmistrz Jawora – „Jak wpisanie Kościoła Pokoju na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpłynęło na strategię promocji i rozwój turystyki Jawora?”

  12.45-13.45

  Dyskusja panelowa: „UNESCO – nobilitacja czy przekleństwo?”

  Prowadząca: Joanna Lamparska, podróżniczka, dziennikarka, autorka książek o Dolnym Śląsku

  Goście panelu:

  Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

  Wojciech Murdzek – Prezydent Świdnicy

  Adam Grehl – Wiceprezydent Wrocławia

  Zbigniew Fiderewicz – Wiceprezes Zarządu LPMiM UNESCO, Zastępca Prezydenta Torunia

  Bartłomiej Andrusiewicz – Prezes Zarządu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa Sp. z o.o.

  Grzegorz Grajewski – Kierownik Terenowego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu

  Ksiądz Waldemar Pytel – proboszcz Parafii Ewangelickiej w Świdnicy

  KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY

  godz. 15.30-15.45

  J.E. Staffan Herrström Ambasador Szwecji – odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę IKM Króla Karola XVI Gustawa i Królowej Sylwii w Kościele Pokoju w Świdnicy

  godz. 15.45-16.15

  Recital organowy w wykonaniu Marcina Armańskiego

  MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA, ŚWIDNICA RYNEK 37

  godz. 17.00

  Wernisaż wystawy czasowej poświęconej dolnośląskim Kościołom Pokoju oraz Hali Stulecia

  Organizatorami spotkań są Parafia Ewangelicka, Urząd Miejski i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  Poprzedni artykułSesja budżetowa w środę
  Następny artykułZaatakowali policjantów