Źle się dzieje w szkołach

  26

  Tak można podsumować IV sesję Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej. Wiodącym tematem były prawa i obowiązki młodzieży z naszego powiatu, ale dyskusję zdominowały właśnie prawa i ich łamanie. Zdaniem młodych radnych źle dzieje się przede wszystkim w gimnazjach. Szczególne poruszenie spowodował problem zadawania prac pisemnych na weekend i naruszania dóbr osobistych uczniów. Rada zauważyła również brak znaczącej funkcji rzecznika praw ucznia, który powinien być w każdej szkole. Dużym problemem okazał się brak dostępności pedagoga i psychologa. Owszem, tacy specjaliści są w szkołach, ale  nie wykazują inicjatywy, by wyjść do uczniów, zainteresować się ich problemami.  Według młodych radnych kłopotami  i trudnościami młodzieży nie są zainteresowani także dyrektorzy szkół, dla których liczą się tylko wyniki w nauce.

  Problemów jest znacznie więcej, pojawił się więc  pomysł na zorganizowanie debaty młodzieży z całego regionu. Uczniowie wraz z dyrektorami i przedstawicielami kuratorium mieliby dyskutować o zmianie programu nauczania, stresie w szkole, słuszności wprowadzenia dzienników elektronicznych, jak i o zbyt dużej liczbie przedmiotów na maturze. Młodzież wśród gości chciałaby widzieć  minister oświaty Krystynę Szumilas.

  Podczas dzisiejszych obrad mowa była  także o  pomyśle włączenia Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety, realizacja tego zamiaru jest niemożliwa. Główny organizator finału w Świdnicy – Hufiec ZHP –  tłumaczy odmowę brakiem miejsc dla wolontariuszy. Na zakończenie obrad radni przyjęli tabliczkę z podziękowaniem za za pomoc w zbieraniu pieniędzy na leczenie Natalki Bober.

  Czym jest Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej?

  Rada powstała, aby rozwiązywać problemy uczniów powiatu świdnickiego i działać na rzecz młodych mieszkańców. Radnym może zostać każdy uczeń szkoły gimnazjalnej i średniej. Wystarczy, że wygra w wyborach organizowanych w szkołach na początku września. Każda szkoła może mieć 4 przedstawicieli.

  – Gdy któryś z uczniów ma problem, może się do nas zgłosić – zapewnia Aleksander Stefanienko, przewodniczący Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej. – Nauczyciele pozytywnie patrzą na naszą działalność i liczą się ze zdaniem radnych.

  Wojciech Lewandowski

  [photospace]

  Poprzedni artykułSezon na Orliki
  Następny artykułWejście do USC przeniesione