Szlachetna Paczka dotrze do świdniczan

  0

  Tylko w 2010 roku Szlachetna Paczka dotarła z pomocą do 8201 rodzin w całej Polsce. – Przekazaliśmy pomoc wartą 10 mln złotych. W akcję włączyło się 120 tysięcy darczyńców i prawie 6 tysięcy wolontariuszy. Byli z nami jednocześnie Ronaldo i Papież Benedykt XVI, Jerzy Dudek i prezydent Bronisław Komorowski, siostry Radwańskie i rodzina Stuhrów. W całym kraju w swoich miejscowościach akcją zarządzało kilkuset liderów rejonu. W tym roku akcja organizowana jest po raz jedenasty – informuje Adrian Gączkowski, koordynator Szlachetnej Paczki w Świdnicy.  W tym roku w ramach projektu pomocą w powiecie świdnickim objęto 13o rodzin.

  Szlachetna Paczka to projekt organizowany prze Stowarzyszenie WIOSNA, odpowiadający na konkretne potrzeby rodzin dotkniętych biedą. To system pomnażania dobra, w którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

  Szlachetna Paczka działa w systemie 1:1:1, czyli jeden wolontariusz, jedna rodzina w potrzebie, jeden darczyńca. To pozwala na optymalne zaangażowanie i osobiste podejście do udzielenia pomocy rodzinie w potrzebie. Projekt jest realizowany lokalnie. Liderzy społeczni organizują grupy wolontariuszy, którzy docierają do ludzi potrzebujących, badają ich sytuację i pytają o konkretne potrzeby. Na tej podstawie wybierają takie rodziny, co do których są przekonani, że potrzebują pomocy i że chcą objąć je opieką. Zgromadzone przez wolontariuszy informacje są zamieszczone w anonimowej internetowej bazie na stronie www.szlachetnapaczka.pl. To stamtąd osoby chętne, które chcą zostać darczyńcami, mogą wybrać określoną rodzinę, dla której przygotują pomoc – tłumaczy Gączkowski

  Paczka dla rodziny w potrzebie zawiera rzeczy dobrej i bardzo dobrej jakości. Nie jest podarowaniem tego, co zbywa, ale w całości nakierowana jest na potrzeby drugiego człowieka. Oprócz rzeczy potrzebnych rodzinie do codziennego funkcjonowania zawiera także rzeczy mające wartość prezentu, dedykowane dla poszczególnych członków rodziny. Dzięki temu obdarowany czuje się doceniony i ważny, podnosi się jego poczucie własnej wartości.

  Żeby pomoc była konkretna, czyli trafiająca w potrzeby i marzenia rodziny, konieczna jest współpraca wolontariusza z darczyńcą, kontakt telefoniczny podczas kompletowania paczki, dodatkowe informacje o członkach rodziny. Każda osoba zaangażowana w projekt, ma rzeczywisty wpływ na powodzenie akcji.

  10 grudnia 2011 r., na około dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, wszystkie paczki trafią do specjalnie przygotowanych magazynów. Finał akcji to wydarzenie niezwykłe. Dzień pełen radości, dzień paczkowych cudów. To wtedy ponad sto tysięcy darczyńców dostarcza do magazynów paczki, które wolontariusze zawożą do potrzebujących rodzin.

  Poprzedni artykułOtworzył złodziejowi drzwi
  Następny artykułPolicjant odznaczony za odwagę