Świdnicki Imprezownik

  0

  Mogłoby się niektórym wydawać, że Świdnica to smutne, mało rozrywkowe miasteczko, gdzie po godzinie 18:00 wraz z zamknięciem sklepów umiera wszelakie życie. Cóż, w pewnym sensie nie można się z tym faktem nie zgodzić, ale… W tym wypadku „ale” polega na jednej podstawowej sprawie. Zależy kto i czego oczekuje od wspomnianej „miastowej” rozrywki. Różni ludzie równa się różne oczekiwania. Fakt, miejsc dla młodych ludzi, szczególnie w porze „zimnej” jest jak na lekarstwo. Dyskoteki? No niby wszystko fajnie, pięknie, ale jak często można chodzić na bounsy? Suma summarum wszystko się kiedyś nudzi. Bardziej wymagającym pozostaje skorzystanie z moich propozycji lub organizowanie się we własnym zakresie. Jedno jest pewne – wybór jest.

  ***

  Piątek, 18 listopada

  Nazwa: „Romanse i papierosy” | Spektakl Teatralny – Premiera

  Miejsce: Rynek 43, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Godzina: 20:00

  Wstęp na zaproszenia.

  Kolejne spektakle:

  24.11.2011 – 19:00;

  27.11.2011 – 18:00;

  28.11.2011 – 11:00

  Cena: 8 zł

  „Romanse i papierosy” to komedia w formie spektaklu muzycznego z wątkiem kryminalnym i słodko – gorzkim zakończeniem. Nowy spektakl grupy dorosłych projektu Alchemia Teatralna obfituje w zabawne sceny, zaskakujące zwroty akcji, natomiast całość okraszona jest chwytliwymi polskimi przebojami z różnych dekad. Sztuka skłania do refleksji, rozczula, rozśmiesza i nie pozostawia widza obojętnym. Kobiety, nałogi i śpiew to filary, na których zbudowana jest intryga wyreżyserowana przez Juliusza Chrząstowskiego, z choreografią Tomasza Dajewskiego przy aranżacjach muzycznych Dariusza Jarosa. Scenariusz natomiast powstał na podstawie filmu w reżyserii Johna Turturro pod tym samym tytułem.

  Na scenie będziemy mieli okazję zobaczyć, wiele osobistości świdnickich, co dodatkowo podnosi prestiż spektaklu. Wystąpią: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Alicja Żywicka, Marta Żywicka, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Krzysztof Graca, Robert Kaśków, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks. Roman Tomaszczuk. Wokale zapewnią: Formacja „La Chanson” – kierownictwo Dariusz Jaros, Mateusz Gancarczyk, Katarzyna Bakalarczyk, Iwona Kuśnierz, Marta Adamczyk.

  ***

  Nazwa: IV Ogólnopolska Biesiada Literacka Świdnica 2011, 18-19.11.2011

  Miejsce: ul. Franciszkańska 18, Miejska Biblioteka Publiczna

  Godzina: 18:00; 19.11.2011 – 10:00

  Wstęp wolny

  Biesiada rozpocznie się dziś o godzinie 18:00 wręczeniem nagród w IV Ogólnopolskim Konkursie na autorską książkę literacką Świdnica 2011, impreza połączona zostanie z promocją zwycięskiej książki Wojciecha Roszkowskiego „Kulki rtęci”. Pół godziny później odbędzie się koncert Jarosława Wasika pod figlarnym tytułem „Nie dotykaj”. Impreza rozłożona na dwa dni zakończona zostanie imprezą plenerową poezji i fotografii Olgi Pietkiewicz „MARE NOSTRUM słowo obraz”.

  ***

  Sobota, 19 listopada

  Nazwa: Promocja książki „Busem przez Świat: wyprawa pierwsza”

  Miejsce: ul. Długa 1, księgarnia Empik

  Godzina: 11:00

  Już jutro, czyli w sobotę 19 listopada mamy przyjemność zaprosić wszystkich, kochających podróże, wycieczki i eskapady na promocję książki naszej rodzimej, i można by rzec, najmłodszej ekipy eksploratorów świata – „Busem przez Świat – wyprawa pierwsza”. Spotkanie będzie miało miejsce w księgarni Empik mieszczącej się na roku ulicy Długiej i Rynku. Panowie rozdawali będą autografy, opowiadali o podróżach i pozowali do zdjęć, informacja ta szczególnie powinna zainteresować płeć piękną, gdyż w ekipie znajdują się sami przystojniacy. Dla pierwszych trzech osób, które zakupią egzemplarz książki organizatorzy przewidzieli także koszulki sygnowane „Busem przez Świat”. Serdecznie zapraszam w swoim i ekipy imieniu.

  ***

  Nazwa: „Wspomnienie Marka Długosza – Carlos Piñana” | koncert

  Miejsce: Rynek 43, Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Godzina: 18:00

  Cena: 35,00 zł

  Już w najbliższą sobotę o godzinie 18.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędzie się wyjątkowy koncert zorganizowany ku pamięci Marka Długosza, twórcy i organizatora Świdnickiego Festiwalu Gitarowego. W ramach projektu “Body & Soul” zagra Carlos Piñana. Tytułowe „ciało” symbolizować ma taniec, zaś „dusza” muzykę. Mimo zdecydowanej różnicy, „Body & Soul” rozumieć należy jako połączenie dwóch przeciwieństw, ten właśnie dualizm według muzyka stanowi istotę prawdziwego flamenco. Na jego gruncie bowiem, radość i smutek spotykają się dość często, tak samo jak miłość z nienawiścią czy życie ze śmiercią. Taką tematykę przedstawiać będą historie, które za pomocą gestu, słowa ale przede wszystkim dźwięku i muzyki zaprezentują nam goście z Hiszpanii. Wszystko to zostanie zamknięte w tradycyjnych formach flamenco, zaś wirtuozeria Piñany oraz niezwykła charyzma jego towarzyszy wprawia w zachwyt najbardziej wymagających koneserów, ale również tych, którzy po prostu pragną wzruszyć się do łez. Na scenie obok Carlosa Piñany wystąpią: Nadia Márquez (taniec), Curro Piñana (śpiew) oraz Miguel Áengel Orengo (instrumenty perkusyjne), a w roli głównej, oczywiście flamenco. (www.sok.com.pl)

  ***

  Niedziela, 20 listopada

  Nazwa: „Janowi Pawłowi II … z miłością” | Spektakl z Janem Nowickim

  Miejsce: Rynek 43, Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Godzina: 18:00

  Cena: 30,00 zł

  Dokładnie tak samo jak powyżej, rzecz dotyczy połączenia muzyki, śpiewu i słowa, a wszystko w obecności ks. Jana Twardowskiego, który przybywa z zaświatów, by po raz kolejny chylić czoła nad tekstami papieża wszechczasów – Jana Pawła II, posłuchać hymnu „Solidarności”, nieśmiertelnej barki czy wierszy Miłosza i Leśmiana. Na scenie ujrzymy: Jana Nowickiego w roli, oczywiście ks. Jana Twardowskiego w akompaniamencie Marka Stryszowskiego – saksofon, flet prosty, śpiew; Cezarego Chmiela – syntezatory; Tomasza Kudyka – trąbka.

  Na zakończenie tak kulturalnego świdnickiego weekendu, pozostaje mi tylko napisać, że wbrew pozorom dzieje się w mieście, i to całkiem sporo i na wysokim poziomie. Śpiewającym i patetycznym sposobem żegnam Was moi drodzy „imprezowicze”.

  Maja Jasnosowa (lekko z czeska)

  Poprzedni artykułBiesiada z książką
  Następny artykułPracownicy socjalni dostrzeżeni