Królewska płyta Pryma Voce

  7

  Tuż po koncercie w Kościele Pokoju usłyszeli gratulacje i prośbę. – To raczej było oczywiste oczekiwanie – śmieje się Ryszard Skórka, dyrektor III LO w Świdnicy. Podczas majowej wizyty monarchów ze Szwecji królowa Sylwia gratulowała występu chórowi III Liceum Ogólnokształcącego – Pryma Voce i miała nadzieję, że otrzyma na pamiątkę płytę. Takiego nagrania wówczas nie było. Ale już jest. Nowa płyta Pryma Voce ma prawo do królewskiego tytułu i to nie tylko z powodu królewskiej inspiracji.

  Po majowych wydarzeniach dyrektor nie miał wątpliwości, że muszą zostać uwiecznione utwory, które zostały przygotowane na koncert dla Ich Królewskich Mości. – Chór zdołał wykonać w Kościele Pokoju tylko 3, ale na płycie jest sześć – wylicza Ryszard Skórka. Wszystkie to utwory o charakterze religijnym, choć wykraczające poza typową muzykę sakralną. Tak jak „Hallelujah” Leonarda Cohena i Siyahamba – pieśń religijna z RPA. – Jestem zachwycona tym, jak zaśpiewali nasi chórzyści i soliści – chwali zazwyczaj powściągliwa Bogumiła Zdzisława Patała, jedna z trzech opiekunek Pryma Voce.   Podkreśla ogromny entuzjazm młodzieży i talent. – Kiedyś chórzyści mieli trzy lata na rozwój i przygotowania, dziś ten czas skrócił się do dwóch lat. Tym bardziej trzeba ich podziwiać – dodaje dyrygentka.

  Płyta została nagrana profesjonalnie w profesjonalnym… szkolnym studiu nagrań. III LO jest jedyną szkołą średnią w Polsce, która dysponuje takim miejscem, zaprojektowanym przez fachowców z Politechniki Wrocławskiej. Ba, ma własnego reżysera dźwięku –  Grzegorza Gołębiowskiego, który odpowiadał także za nagranie płyty „Hallelujah”. – Gdyby nie to studio, nigdy nie byłoby nas stać na profesjonalne wydawnictwo na najwyższym poziomie – mówi dyrektor, który wcielił się w rolę menadżera, producenta i stworzył okładkę. Wydanie płyty w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy kosztowało 12 tysięcy złotych. Środki pochodzą z budżetu szkoły,  starostwa i miasta. Najwięcej kosztowały tantiemy za prawa autorskie wykorzystanych utworów. Na pewno warto było ponieść ten wydatek. Ten „koncert dla królowej” został znakomicie wykonany, a na szczególne uznanie zasługuje dobór repertuaru. Zachwycają także głosy i aranże. Pozostaje tylko żal, że na krążku nie znalazło się więcej pieśni.

  W nagraniu udział wzięli:

  Soliści: Martyna Baranowska, Kamila Barna, Łukasz Grabicki, Marcin Malinowski, Natalia Widuto

  CHÓR

  Soprany: Martyna Baranowska, Kamila Barna, Kamila Dyjur, Marzena Grzywacz, Joanna Lorens, Żaneta Opalińska, Natalia Widuto

  Alty: Natalia Czop, Jagoda Ingram, Joanna Jagielska, Patrycja Kania, Aleksandra Klukowska, Natalia Łazinek, Justyna Salamon, Paulina Supranowicz

  Tenory: Marcin Kluzek, Michał Marczewski, Paweł starzyk, Andrzej Warias

  Basy: Kamil Jarosz, Daniel Kołodziejczyk, Michał Wenerski, Michał Ziemak, Bartosz Janas, Wojciech Gnosowski

  Bongosy: Michał Wenerski

  Przygotowanie chóru:

  Teresa Pulsakowska-Daniel, Bogumiła Zdzisława-Patała, Barbara Piórkowska;

  POSŁUCHAJ:

  PRYMA VOCE 01

  Płyta nie trafi do sprzedaży, będzie rozdawana wyłącznie jako upominek. Oczywiście paczka ze specjalną dedykacją została już wysłana na dwór królewski do Szwecji. Dla Czytelników Swidnica24.pl mamy prezent od III LO – 20 egzemplarzy płyty „Hallelujah”. 10 rozdamy już teraz, kolejne 10 – podczas Świdnickiej Kolędy.

  Płyty rozlosujemy wśród wszystkich osób, które na adres [email protected] nadeślą e-mail z hasłem Pryma Voce, imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu i zgodą na publikację imienia i nazwiska. Na zgłoszenia czekamy do 10 listopada.

  ***

  Tradycja prowadzenia szkolnego chóru w szkole przy ulicy Kościelnej sięga lat tuż powojennych. Pryma Voce istnieje od 1994 roku. Na swoim koncie ma dziesiątki koncertów, które uświetniają nie tylko szkolne wydarzenia, ale także te o charakterze miejskim, powiatowym, wojewódzkim i wreszcie – międzynarodowym.  Jeden z koncertów został zarejestrowany na płycie, chór wydał również krążek z pieśniami świątecznymi i kolędami, a także pieśni Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Kolejny projekt to nagranie pieśni legionowych. W chórze śpiewa około 70 osób. Trzon stanowią uczniowie klasy muzycznej z reżyserią dźwięku.

  asz

  Poprzedni artykułStraciła na cmentarzu ponad 1000 złotych
  Następny artykułSparingowo z Miedzianką