Konwent współpracy

  0

  Ścisła współpraca z parlamentarzystami, grupowe zakupy prądu, gazu, czy też usług telekomunikacyjnych oraz wspólne wystąpienia w sprawach ważnych dla samorządów, to najważniejsze ustalenia Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. We wtorek, 29 listopada na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka do Świdnicy przyjechało blisko 40 prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz nowo wybrani posłowie i senator. Dzisiejsze spotkanie zostało poszerzone o obecność starostów z terenu Przedgórza Sudeckiego.

  Pomysł wywodzi się z prostej obserwacji tego, że co rusz stawiamy sobie pytania o przyszłość Polski samorządowej. W skali Polski rozmawiamy o tym podczas Kongresu Regionów, ale chcemy dyskutować o tym również na gruncie lokalnym. Wszystko po to, by z dobrymi pomysłami przebijać się do rządzących. Lepsze i łatwiejsze funkcjonowanie samorządu przekłada się wprost na życie mieszkańców naszych miast i miejscowości. Dlatego chcemy głośno i wyraźnie szukać rozwiązań dobrych dla naszych małych ojczyzn, ponad politycznymi podziałami – mówi Wojciech Murdzek, przewodniczący Sudeckiego Konwentu i prezydent Świdnicy.

  Obecni posłowie i senator opowiedzieli o tematach, którymi przede wszystkim chcą się zajmować w pracy parlamentarnej. Zgłoszono również pomysł bezpośredniej konsultacji z członkami Sudeckiego Konwentu dokumentów, które dotyczą samorządów, a są opracowywane w sejmowych komisjach.

  Blisko 20 samorządowców już we wtorek złożyło deklarację, że wspólnie chcą negocjować ceny zakupu i dostaw prądu, gazu, usług ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych.

  W grupie jest siła. Przykłady innych samorządów pokazują, że kilka miast i gmin może uzyskać bardzo atrakcyjne ceny zakupu mediów, a to wprost przekłada się na nasze wydatki. Listę zainteresowanych będziemy jeszcze kompletować – dodaje prezydent Murdzek. W trakcie Sudeckiego Konwentu dyskutowano również o problemach w finansowaniu oświaty oraz odzyskiwania VAT-u przez samorządy.

  Parlamentarzyści, z rąk prezydenta Murdzka, otrzymali Kartę Świdnicką, przyjętą podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. Karta Świdnicka ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej państwa. Jej integralną częścią jest lista postulatów, która zawiera szczegółowe propozycje i rozwiązania kierowane do ustawodawcy.

  Stefan Augustyn

  rzecznik prasowy

  Urzędu Miejskiego w Świdnicy

  [photospace]

  Poprzedni artykuł„Koniec Rosji” 7 grudnia
  Następny artykułWygraj karnety na lodowisko!