Gimnazjum nr 3 ma patrona

  7

  Od przyszłego roku Gimnazjum nr 3 w Świdnicy będzie miało patrona, a zostanie nim generał Mariusz Zaruski. W październiku zdecydowała o tym społeczność szkolna. Kandydatura generała zdobyła 206 głosów.

  W pierwszej turze wyborów wzięli udział uczniowie klas I – III, nauczyciele, trenerzy oraz pracownicy szkoły, którzy wspólnie oddali 273 głosy.  W drugiej turze głosowali rodzice, oddając 130 głosów. W sumie, w obu turach oddano 403 ważne głosy, w tym: 206 głosów na generała Mariusza Zaruskiego, 197 głosów na profesora Jędrzeja Śniadeckiego. Oficjalne nadanie imienia szkole odbędzie się w czerwcu 2012 roku. Do wspólnego świętowania już zapraszamy świdniczan, sympatyków i miłośników naszej szkoły.

  Kim był gen. Mariusz Zaruski?

  Generał Mariusz Zaruski żył w latach 1867-1941 i był człowiekiem o wielu pasjach.  Ten żeglarz, marynarz, taternik, pisarz, generał brygady – wywarł ogromny wpływ na kształt i rozwój żeglarstwa w Polsce. To również autor wielu podręczników i książek o tematyce żeglarskiej, a także twórca wierszy marynistycznych. W 1909 roku założył Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe, którym kierował do 1914r. Był jednym z pionierów polskiego narciarstwa i taternictwa jaskiniowego.


  Poprzedni artykułSpokojne Andrzejki
  Następny artykułRajd Świdnicki w kwietniu