Uczniowie Mechanika wciąż w podróży

  4

  W Zespole Szkół Mechanicznych dynamicznie rozwija się współpraca z naszym zachodnim sąsiadem. Uczniowie w tym roku szkolnym uczestniczyli w trzech wyjazdach do Niemiec: Frankfurtu nad Menem i Bad Kissingen zorganizowanych przez  Annę Foryś-Musik oraz do Heppenheim w  Powiecie Bergstrasse.

  Od kilkunastu lat uczniowie ZSM uczestniczą w targach motoryzacyjnych w Lipsku. We wrześniu tego roku po raz pierwszy 42  uczniów  technikum pojechało na Targi Motoryzacyjne IAA do Frankfurtu nad Menem.  Mieli tam okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami motoryzacyjnymi i najnowszymi modelami samochodów  oraz poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie motoryzacji . Uczniowie mogli również sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego. Przepiękne i bardzo nowoczesne  sale wystawowe obejrzeli  z dużym zainteresowaniem. Niezapomniane wrażenia z wyjazdu do  Frankfurtu zapewne zaowocują wizytą na kolejnej edycji targów.

  W dniach  2-7.10.2011roku pięcioosobowa grupa uczniów pojechała do niemieckiego powiatu Bergstrasse. Wyjazd był nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie na prezentację multimedialną z okazji 10-lecia partnerstwa Powiatu Świdnickiego i Powiatu Bergstrasse. Nasza drużyna w składzie: Aleksandra Słaba, Alicja Probala, Paweł Zboch, Krzysztof Darowski, Dawid Borek wykonała prezentację, która zachwyciła jurorów. Program pobytu w powiecie Bergstrasse był bardzo bogaty i zawierał wiele atrakcji. Uczniowie wzięli udział w uroczystościach  w Ratuszu w miejscowości  Hirschhof z udziałem starosty Matthiasa Wilkesa. Wcześniej obejrzeli  wystawę dotyczącą upadku Muru  Berlińskiego. Zwiedzili miasteczko Neckarsteinach  i trzy malowniczo położone zamki. Dzień zakończył się  ekskluzywną kolacją u pani Gerdi Guttperle, znanej malarki z tego powiatu. Następne dni były równie ekscytujące, młodzież zwiedziła  zamek Heppenheim oraz winiarnię H. Freiberger. Uczniowie uczestniczyli również we wspólnych  zajęciach m.in. na temat stereotypów oraz przeprowadziła  wywiady  z mieszkańcami. Wyjazd do Felsenmeer w Reichenbach, kolacja w Kochkäse-Wirtschaft w Odenwald oraz wspólne śpiewanie karaoke zakończyło pobyt młodzieży w Niemczech. Atmosfera była wspaniała,  więc młodzież i nauczyciele mają nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie zaprzyjaźnionych powiatów.

  Wymiana  w Bad Kissingen trwała 7 dni( 16-22.10.2011), wzięło w niej udział łącznie 10 uczniów technikum samochodowego i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Uczniowie mieli niecodzienną okazję odbycia praktyki w zakładach BMW, VW, Audi oraz w firmie Takata. W programie wymiany znalazły się również zajęcia praktyczne i teoretyczne w szkole. Młodzież zwiedziła m.in. pekny  Würzburg nad Menem i klasztor na górze Kreuzberg, porównywany do naszej Częstochowy. Atmosfera była bardzo przyjazna i otwarta, a uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. Już dziś wszyscy w ZSM czekają z niecierpliwością na przyjazd niemieckiej młodzieży w maju 2012 roku. Obecnie trwają w ZSM przygotowania do grudniowego wyjazdu do szkoły partnerskiej w Gelsenkirchen.

  Małgorzata Bogusławska-Kurzawa
  rzecznik prasowy ZSM
  Poprzedni artykułBiegali i pomagali [FOTO]
  Następny artykułPrzestawiamy zegarki na zimę