Okiem Młodych z atrakcjami

  0

  Już po raz czwarty do Świdnicy zawitają wielbiciele kina dokumentalnego, a miasto przemieni się w dolnośląską stolicę dokumentu. Wszystko za sprawą Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który startuje 14 października. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy gatunku nadesłane przez młodych twórców. Trzydniowe świdnickie święto kina, to także niezwykle interesująca oferta propozycji kulturalnych, w postaci wydarzeń towarzyszących Festiwalowi.

  Jednym z elementów wspierających pokazy konkursowe jest pokaz filmu „Born Dead” w reż. Jacka Bławuta, który będzie miał miejsce w przestrzeniach świdnickiego aresztu śledczego, drugiego dnia Festiwalu (15 października). „Born Dead” to przejmujący, wielokrotnie nagradzany dokument, opowiadający historię mężczyzny przebywającego za więziennymi kratami od ponad dziewięciu lat. Kamera zaczyna mu towarzyszyć, kiedy ten podejmuje pracę w Domu Pomocy Społecznej. W ciągu kilku miesięcy pracy okazuje się, że opieka nad drugim człowiekiem może diametralnie odmienić sposób patrzenia na świat, a także postępowanie skazanego. Po projekcji filmu, więźniowie będą mieli okazję porozmawiać z reżyserem, podczas spotkania prowadzonego przez filmoznawcę – Adama Kruka.

  Wstęp na pokaz „Born Dead” jest zamknięty dla osób postronnych, całkiem inaczej niż na wydarzenia przygotowane przez teatr „Terminus A Quo”, pochodzący z Nowej Soli. Grupa założona została w 1976 roku przez Edwarda Gramonta. W jej repertuarze odnajdziemy spektakle eksperymentalne, opierające się na artystycznych poszukiwaniach, próbujące wyzwolić sztukę z wszelkich sztywnych ram, ale wciąż pozostające w pewnym odniesieniu do klasycznych koncepcji. Nowosolski teatr specjalizuje się w wystawianiu monodramów, spektakli kameralnych, a także widowisk plenerowych. W Świdnicy, widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienia „Terminus A Quo” aż trzykrotnie. Pierwszy raz –w trakcie otwarcia Festiwalu, kiedy zostanie zaprezentowany interaktywny „Wachlarz wyobraźni”, tego samego wieczorem w Klubie Festiwalowym „Highlander” grupa wystąpi ze spektaklem„Usta/lenia” (wstęp wolny). Sztuka wystawiana jest od ośmiu lat, w ciągu których zdążyła zebrać sporą ilość nagród.

  Ostatnią szansę obcowania ze twórczością „TAQ”, widzowie będą mieli w nieco innych okolicznościach, bowiem będzie to spektakl plenerowy. Przedstawienie „GO!” odbędzie się w sobotę 15 października, na świdnickim Rynku o godzinie 16.00. „GO!” jest protestem artystów wobec utartej formuły teatrów ulicznych, która coraz częściej upstrzona jest kolorowymi dekoracjami i efektownymi dodatkami. Spektakl będący wydarzeniem plenerowym, zostanie zaprezentowany bez słów, bez zapierających dech w piersiach efektów i bez wymyślnych kostiumów. „TAQ” proponuje tym samym bezpośrednie dotarcie do istoty przedstawienia i skupienie się jedynie na jego treści.

  Akcent muzyczny IV edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” stanowi sobotni koncert zespołu „Labirytm” (Klub Festiwalowy „Highlander” godz. 22:30, wstęp wolny). „Labirytm”, to grająca energetyczny hip-hop i funk formacja pochodząca z Milicza, powstała w 2003 roku. Zespół występował m.in. przed takimi artystami jak: Łona czy O.S.T.R., zajął też II miejsce w opolskich „Debiutach” i zwyciężył w Fabryce Muzy RMF MAXXX.

  Na oficjalnej stronie Festiwalu widzowie chcący przenocować w Świdnicy podczas trwania „Okiem Młodych”, odnajdą szczegółowy wykaz bazy noclegowej. Dodatkowo, każdego dnia Festiwalu, dwa razy dziennie kursować będą darmowe przejazdy busów, dowożących wrocławskich widzów na Festiwal. Więcej szczegółów, a także dodatkowe informacje o projekcjach oraz wydarzeniach towarzyszących, znajdują się na stronie: www.okiemmlodych.pl.

  Poprzedni artykułMrzygłocka wygrywa, Chlebowski za burtą
  Następny artykułPijani i niebezpieczni