O Lwowskiej Galerii w Muzeum

  0

  Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na wykład Igora Chomyna pt. „Historia i zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki”. Odczyt zaplanowano na 12 września  o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum. Lwowska Galeria Sztuki – jedno z największych muzeów we Lwowie, posiadające ok. 50 tys. eksponatów. Powstało na bazie przedwojennej miejskiej galerii obrazów oraz włączonych w okresie okupacji radzieckiej Lwowa innych galerii i zbiorów kościelnych i prywatnych, które do wybuchu II wojny światowej znajdowały się w jurysdykcji państwa Polskiego.

  Wnętrza Lwowskiej Galerii Sztuki

  Igor Chomyn (historyk sztuki, główny inwentaryzator i kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby XIX i XX w. Lwowskiej Galerii Sztuki) jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Od 1975 r. pracuje w Lwowskiej Galerii Sztuki jako kustosz zbiorów malarstwa i rzeźby. Jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na sztuce polskiej XIX i XX wieku. Brał udział w przygotowywaniu ponad 30 wystaw eksponowanych w muzeach ukraińskich i polskich. Do najważniejszych projektów wystawienniczych należą: „Kozaczyzna” (Radom, 1991), „Gdzie Wschód spotyka Zachód” (Warszawa, 1993), „Chłopi w sztuce polskiej” (Radom, 1994), „I podaje wiek wiekowi” (Warszawa, 2001), „Polscy monachijczycy” (Katowice, 2005).

  Oprócz wyżej wymienionych ekspozycji był również pomysłodawcą i organizatorem monograficznych wystawy, do których opracował katalogi:

  – „Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, Muzeum Ziemi Przemyskiej 1987, Muzeum Śląskie w Katowicach 1996, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 2001;

  – „In propria persona. Malarzy polskich portret własny”, Muzeum Śląskie w Katowicach 1997.

  – „Twórczość Kazimierza Sichulskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, Muzeum Śląskie w Katowicach 2000. Za tę wystawę otrzymał drugą nagrodę na Ogólnopolskim konkursie wystaw roku, pierwszej nagrody nie przyznano.

  – „Arcydzieła malarstwa polskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 2003.

  – „Pejzaż malarzy polskich w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 2004.

  Jest również autorem albumu 150 arcydzieł malarstwa polskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki wydanego w Sopocie w 2006 r.

  Za wieloletnią działalność muzealną polegającą na opracowywaniu i popularyzowaniu polskich zbiorów sztuki pozostających za granicą kraju został w 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2006 r. jest Zasłużonym Pracownikiem Kultury Ukrainy.

  Poprzedni artykułKolejna kawa już jutro [VIDEO]
  Następny artykułWładza słucha ludzi