Kongres Małżeństw za nami

  14

  Uroczysta msza święta, której przewodniczył abp Edward Nowak, zakończyła 9.10.2011 r. I Kongres Małżeństw w Świdnicy.

  I Kongres Małżeństw to nowa inicjatywa, która ma promować sakramentalny wymiar małżeństwa i utwierdzać małżeństwa w ich miłości. – Zależało nam, żeby uczestniczące w kongresie małżeństwa miały sposobność do świętowania swej drogi życia, swojego wyboru – mówi Katarzyna Urbaniak z sekretariatu kongresu. – Nasz cel został osiągnięty. To wydarzenie było strzałem w dziesiątkę – przekonuje i cytuje list, jaki Anetta Radecka przesłała do organizatorów zaraz po zakończeniu kongresu. Pisała w nim m.in. „Jeszcze nigdy na żadnych rekolekcjach parafialnych nie usłyszałam tak dobitnie, że miłość małżeńska (eros i agape ) jest odbiciem miłości Boga, że kochając drugiego człowieka „na zawsze”, upodabniamy się do Boga, który też kocha na zawsze”.

  Na zakończenie kongresu uczestnicy wystosowali „Apel do parlamentarzystów, polityków i samorządowców w Polsce”. Domagają się w nim od nowego parlamentu m.in. zwiększenia i umocnienia ustawowej ochrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny; doprowadzenie do zmian w obecnie obowiązującym prawie, tak, aby uzyskanie rozwodu stanowiło dużą trudność i poprzedzone było koniecznością podjęcia starań o ratowanie związku; zwiększenie wysiłku w kierunku przygotowania kadry i ośrodków wsparcia małżonków przeżywających kryzys.

  Abp Edward Nowak, który 8.10.2011 r. przewodniczył uroczystej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Diecezji Świdnickiej, wygłosił 9.10.2011 w katedrze przewodniczył Mszy św. zamykającej kongres. W swoim słowie do wiernych , połączył wątek Dnia Papieskiego z wydarzeniem zakończenia I Kongresu Małżeństw.

  O błogosławionym Janie Pawle II mówił jako naoczny świadek jego świętości. Hierarcha przez wiele lat pracował w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W swoim słowie przekonywał, że świętość Jana Pawła II miała swe źródło w relacji z Bogiem i bliskością wobec każdego człowieka, szczególnie potrzebującego i cierpiącego. Dlatego, zdaniem Arcybiskupa, dwa gesty dobrze wyrażają duchowość bł. Jana Pawła II: gest złożonych do modlitwy dłoni i ramion wyciągniętych w geście pozdrowienia.

  Podczas mszy świętej małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie a absolwenci Diecezjalnego Studium Rodziny otrzymali dyplomy ukończenia studium.

  Kongres to: 320 uczestników z Dolnego Śląska i z Polski: z Gdyni, Częstochowy, Wrocławia, Poznania, Rybnika, Wrześni, Wadowic, Łodzi, Opoczna, Jeleniej Góry, Głogowa, Legnicy, Gniezna czy Ełku, ale także z małych Strumian w Kaliskiem, Dobrzykowic koło Wrocławia, Czarnego Boru czy Szczurowej, koło Bochni.

  Od 7 do 9 października uczestnicy wysłuchali 7 wykładów (o. K. Knotza, o. M. Pilśniaka, I. i J. Grzybowskich, M. Gajdy, M. Guzewicza, ks. M. Dziewieckiego, ks. R. Różyckiego), wzięli udział w 8 konwersatoriach, wysłuchali dwóch koncertów i oprócz niedzielnej Mszy św. modlili się na zakończenie dnia Kompletą i Apelem Jasnogórskim.

  I Kongres Małżeństw w Świdnicy zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin we współpracy z Urzędem Miasta Świdnicy oraz Starostwem Świdnickim.

  Poprzedni artykułPlatforma wygrywa w Areszcie, drugi Ruch Palikota
  Następny artykułBędę godnie reprezentowała interesy mieszkańców