Zmarł Janusz Morgenstern

  6

  Zmarł Janusz Morgenstern, wybitny reżyser i producent filmowy. Autor m. in. takich filmów jak „Do widzenia, do jutra”, „Popiół i diament”, „Stawka większa niż życie”, „Polskie drogi”. Uhonorowany podczas tegorocznego 4. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy Kryształowym Dzikiem za całokształt twórczości. Miał 89 lat.

  Janusz Morgenstern, syn Dawida Morgensterna i Estery z domu Druks. Młodość spędził na Podolu. Tam zdał maturę. Przed wojną chodził do gimnazjum wPrzeworsku, gdzie zamieszkiwał brat jego matki. Po wojnie podjął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w1954 r. Na początku kariery był asystentem reżysera w filmach Wandy Jakubowskiej i Andrzeja Wajdy (Kanał).

  Był II reżyserem w filmach Lotna, Pokolenie, Popiół i diament. Jako reżyser zadebiutował filmem Do widzenia, do jutra.

  Największy rozgłos przyniosły mu oryginalne współczesne dramaty, poruszające problemy młodych ludzi: Do widzenia, do jutra, Jowita,Trzeba zabić tę miłość. Wielką popularnością cieszyły się również zrealizowane przez niego pod koniec lat 60. XX wieku seriale telewizyjneStawka większa niż życie i Kolumbowie oraz późniejsze Polskie drogi.

  Reżyserował też szereg spektakli teatralnych dla telewizji (wątki kryminalne – m.in. Arszenik i stare koronki na podstawie sztuki Josepha Kesselringa). Od 1990 roku pracuje jako producent filmów.

  W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis[4]. W 2008 otrzymał Orła 2008 w kategorii Osiągnięcia życia (przyznawane za całokształt).

  31 maja 2011 r. Janusz Morgenstern na Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy odebrał Kryształowego Dzika za całokształt twórczości.

  źródło wikipedia

  Poprzedni artykułOpaski dla pacjentów oddziału ratunkowego
  Następny artykułNie popływasz w Świebodzicach