W rocznicę bolszewickiej napaści

  6

  Wyjątkowy gość, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni osobisty sekretarz bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, odprawił w kościele pw. NMP Królowej Polski mszę św. w 72. rocznicę napaści wojsk bolszewickich na Polskę. Licznie zgromadzeni wierni modlili się w intencji pomordowanych profesorów lwowskich. W świątyni odsłonięto także tablicę poświęconą pamięci tragicznie zmarłych naukowców.

  W nabożeństwie wzięli udział duchowni diecezji świdnickiej z biskupem Ignacym Decem, liczne poczty sztandarowe Stowarzyszeń Sybiraków, Kresowiaków, Miłośników Lwowa, harcerzy, służb mundurowych, kombatantów i świdnickich szkół. Nie zabrakło przedstawicieli Uniwersytetu Wrocławskiego, Wyższej Szkoły Teleinformatycznej ze Świdnicy, parlamentarzystów,  samorządowców, a nawet członków polskiej reprezentacji w boksie.

  Gospodarz kościoła, ks. infułat Kazimierz Jandziszak podkreślał, że to nabożeństwo ma dla niego również osobisty wymiar. Jego rodzina pochodzi spod Lwowa, krewni matki zostali wywiezieni na Sybir, a on sam z bliskimi w 1946 roku został wypędzony z rodzinnego domu. – Jesteś wśród swoich – zwracał się w powitaniu do arcybiskupa Mokrzyckiego, podkreślając, jak wielu świdniczan historia łączy ze Lwowem i dawnymi Kresami Wschodnimi.

  4 lipca 1941 roku, tuz po rozpoczęciu przez wojska niemieckie okupacji Lwowa, zostało zgładzonych 22 profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej. Ze wszystkich aresztowanych ocalał tylko profesor Franciszek Groer. Mord był częścią prowadzonej przez Niemców systematycznie od początku wojny akcji, mającej na celu eksterminacje polskiej inteligencji.

  [photospace]

  Poprzedni artykułTo cud, że nikt nie zginął [FOTO/VIDEO]
  Następny artykułLider pokonany. Polonia wygrywa u siebie [FOTO]