Świdnicki Imprezownik

  0

  Witam wszystkich serdecznie po tygodniowej przerwie, w ten weekend nieco bardziej kulturalnie, aktywnie i można by rzec, zdrowo. Oto dzisiejsze sugestie.

  •    Piątkowe popołudnie zaczniemy pod znakiem przyjemności uniwersalnej, doznań wszelakich i niewątpliwie bezgranicznie uwielbianych. Każdy z nas będzie miał okazję połechtania podniebienia ulubionymi smakami i treściami. Coś dla duszy i dla ciała. W piątek 16 września ruszył na świdnickim Rynku rusza piąta już edycja Targów Żywności Prozdrowotnej  i Regionalnej. Targi potrwają do soboty, 17 września do godziny 18.00, także w tym dniu przewidziany jest szereg spotkań ze specjalistami, którzy bezpłatnych konsultacji udzielali będą między godziną 11:00 a 14:00. Impreza, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, ma na celu promowanie zdrowego trybu życia, a co się z tym wiąże i zdrowej żywności. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu i jego okolic. Nic dziwnego, przecież moda na zdrowe odżywianie ma coraz większą rzeszę fanów. Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej będą zatem dla nich niesamowitą gratką. Ale nie tylko dla nich. Do odwiedzenia stoisk targowych zapraszam także tych, którzy chcą spróbować, jak smakuje wypiekany tradycyjnie chleb z dodatkiem śliwki, czosnku czy orzechów, zakupić przed sezonem zimowym syropy z aronii i malin czy skosztować ciasta z warzyw i mąki orkiszowej. Oprócz zdrowej żywności będą także bezpłatne badania profilaktyczne. W specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym będzie można obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Udało się także zaprosić firmę, która bezpłatnie będzie badała słuch wszystkim, którzy w niego wątpią. Miody, wypiekane zgodnie z tradycyjną recepturą pieczywo i ciasta, konfitury, przetwory owocowo-warzywne, produkty leśne, sery i wiele innych – wszystkich tych rarytasów będzie można spróbować na świdnickim Rynku. Zgodnie z założeniem żywność będzie zupełnie ekologiczna, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Nie mniej ważny jest fakt, że wstęp na targi jest całkowicie wolny.

  •    Ten weekend to ostatni moment na spotkanie z historią przemysłu początków XX wieku, bowiem trwające od początku lipca „Dni pod Parą” dobiegają końca. Organizowany przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej cykl imprez uwieńczony zostanie wystawą niesamowitych maszyn. Mowa o legendarnym i unikalnym Harleyu Davidsonie. Nie jednemu fanatykowi sportów motorowych na sam dźwięk silnika i pisk opon serce „staje dęba”. Fakt, trudno jest się oprzeć jego ponadczasowemu urokowi. Dla wszystkich tych, którzy podobnie jak ja, z sentymentem i łezką w oku reagują na te dwukołowe cuda techniki, 17 września muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. „Nasza Historia – Harley Davidson” to jedyna w swoim rodzaju wystawa amerykańskiego dziedzictwa kulturowego, jakim bez wątpienia jest ten jednoślad. Poza zwiedzaniem muzeum, projekcjami filmów o tematyce motorowej, wystawami i pokazami motorów organizator przewiduje szereg konkursów, a przede wszystkim w porze wieczorowej część rozrywkowo- taneczną. Dyskoteka przy dźwiękach starych, dobrych amerykańskich przebojów made in USA, zakończy tegoroczne obchody „Dni pod Parą”. Przypominamy 17 – 18 września, Jaworzyna Śląska, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, wstęp ulgowy 8 zł, normalny 10 zł. Gorąco wszystkich zapraszam.

  •    Lubiących spędzać czas aktywnie, muszę lekko zmartwić. W ten weekend będziecie musieli, niestety, wybrać między jedną z wielu propozycji, bowiem dla aktywnych szykuje się pełen wrażeń koniec tygodnia. Impreza niby świdnicka, lecz także nieco wyjazdowa. 16 – 18 września będą miały miejsce IX Regaty „Książęcy Szkwał 2011” o Puchar Księstwa Świdnicko – Jaworskiego w klasie OMEGA . Miejsce – Sława.

  Tegorocznymi organizatorami regat jest ponownie Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko – Jaworskie” przy współpracy Świdnickiego Klubu Żeglarskiego „Qbryg”. Na regaty mogą się również wybrać kibice. Dla nich zorganizowany zostanie turniej piłki siatkowej oraz możliwość korzystania ze sprzętu pływającego (rowery wodne). W programie przewidziano również biesiadę żeglarską przy ognisku. Zapraszam bardzo mocno, ponieważ regaty i towarzyszący im klimat to kawał dobrej, niezapomnianej zabawy.

  Jeśli spodziewacie się zaproszeń na szalone i jedyne w swoim rodzaju imprezy klubowe, na mnie nie liczcie. Ten weekend polecam Wam spędzić inaczej niż wszystkie dotychczasowe. Zdrowa żywność, imprezy plenerowe, mniej lub bardziej aktywne, nie mniej jednak na świeżym powietrzu. A co na wieczór?

  •   Wieczorową porą w sobotę (17.09), zapraszam do Świdnickiego Ośrodka Kultury na musical pt.:” Usta milczą, dusza śpiewa”.  Podczas koncertu, w wykonaniu niesamowitego polskiego duetu Elżbiety Mach i Jacka Szymańskiego wysłuchać będzie można najpiękniejsze utwory operetkowe oraz musicalowe oraz obejrzeć najpiękniejsze sceny i duety miłosne z operetek. Zaprezentowane zostaną:

  F. Lehar – Romanca Kamila z operetki
  E. di Capua – pieśń neapolitańska „O sole mio”
  E. de Curtis – pieśń neapolitańska „Wróć do Sorrento”
  Anonim – pieśń neapolitańska „Santa Lucia”
  R. Leoncavallo – pieśń neapolitańska „La Mattinata”
  I. Kalman – „Aria Mistera X” z operetki
  A. Lara – Granada
  F. Lehar – duet Hanny i Daniła „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki
  I. Kalman – duet Sylvy i Edvina „Jakże mam Ci wytłumaczyć”.

  Moim skromnym zdaniem, bardzo miła i jakże kulturalna alternatywa spędzenia sobotniego wieczoru.

  Miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek

  Termin: 17 września godz: 17:00, 18 września godz: 18:00

  Wstęp: 20 zł.

  •   Było aktywnie i kulturalnie, to teraz trochę mocniej, ciężej i silniej. W niedzielę 18 września na stadionie Świdnickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji rozstrzygnięte zostaną Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Strong Man, potocznie zwanych siłaczami. Przeciąganie armaty, przetaczanie olbrzymiej opony to tylko niektóre z konkurencji, którym zostaną poddani nasi silni mężczyźni. Góry mięśni, kipiący testosteron, za każdym razem przyciągają na Świdnicki stadion rzeszę fanów tej kompetycji. Impreza zawsze w zestawie z błyskotliwym i unikalnym prowadzącym Irkiem Bieleninikiem, który jak nikt inny zagrzewa zawodników do walki. Niedzielna pogoda zapowiada się zaskakująco słonecznie, dlatego serdecznie zapraszam na godzinę15:00 na stadion przy ul. Śląskiej. Wstęp jak najbardziej darmowy.

  Oczywiście niezadowolonym brakiem newsów stricte dyskotekowych pozostawiam wolną rękę. Jestem przekonana, że i tym razem każdy z Was znajdzie coś odpowiedniego.

  Pozdrowienia

  Maja Jasnos

  Poprzedni artykułWygraj bilety na pierwszy mecz
  Następny artykułW kolejce po zdrowie