Rowerowy zawrót głowy

  1

  Popularnie nazywane Dniem bez samochodu, oficjalnie Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, święto co prawda nie zmniejszyło ruchu aut na drogach, ale było manifestacją coraz większej popularności rowerów. Jednoślady królowały wczoraj w Świebodzicach i Żarowie.

  Świebodzice

  Kto zabrał ze sobą dobry humor i przyszedł na świebodzicki Rynek ten nie pożałował. Happening Rowerowy zorganizowany został w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tradycyjnie, jak co roku rozpoczęto go przejazdem rowerzystów wokół ratusza. Chętnych nie zabrakło zarówno wśród młodych jak i starszych.

  Każdy mógł posłuchać o bezpieczeństwie na drodze podczas jazdy rowerem, a także zarejestrować swój jednoślad w policyjnej bazie danych. Wśród najmłodszych mieszkańców Świebodzic rozstrzygnięto konkurs plastyczny oraz rozdano książeczki o bezpieczeństwie na drodze. Ponad organizator happeningu – Urząd Miejski w Świebodzicach dla każdego jego uczestnika przygotował miły upominek w postaci certyfikatu uczestnictwa.

  Łukasz Jóźwiak

  Żarów

  Czwartek 22 września 2011 roku upłynął w Żarowie pod znakiem ekologicznych środków transportu, a ściślej rzecz mówiąc – zamiany czterech kółek na dwa. Tego dnia, po raz pierwszy w naszej gminie zorganizowano „Dzień bez samochodu” – akcję – która na stałe weszła już do kalendarza imprez w wielu krajach Europy. 22 września właśnie swoje święto obchodzi Europejski Dzień bez samochodu, który odbywa się w ramach światowej kampanii ekologicznej wieńczącej Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

  W naszym mieście promowaliśmy rower jako ekologiczny środek transportu. Obchody Europejskiego Dnia bez samochodu już od samego rana zgromadziły społeczność szkolną z terenu naszej gminy oraz włodarzy miasta w osobach burmistrza Leszka Michalaka, jego zastępcy Grzegorza Osieckiego oraz sekretarz gminy Sylwii Pawlik przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Żarowie. Kolumna kolarzy na czele z reprezentantami gminnymi oraz nauczycielami wyruszyła spod Urzędu Miejskiego i przejechała przez całe miasto, promując w ten sposób ów środek transportu. Rowerowa wycieczka znalazła swój kres w Parku Miejskim w Żarowie, gdzie wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe medale i gratulacje z rąk panów burmistrzów.

  Zwieńczeniem czwartkowych obchodów była akcja „Sprzątanie Świata”, w ramach której zgromadzeni uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli porządkować tereny w żarowskim Parku Miejskim. Mamy nadzieję, że barwny peleton, który 22 września przejechał ulicami Żarowa został zauważony, zwłaszcza przez wszystkich miłośników czterech kółek, aby przekonać, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Tego samego zdania był również burmistrz Michalak, który tak podsumował żarowską akcję – Dzisiejsza akcja została przeprowadzona w celu uświadomienia naszym mieszkańcom, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, którego nie osiągniemy bez pozostawienia samochodu w garażu. Chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzebę zmian i w tym dniu odrzucić dyktaturę samochodu. A święto to jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób można zminimalizować uciążliwość komunikacji samochodowej w naszym mieście i uczynić je środowiskiem bardziej przyjaznym do życia.

  Magdalena Pawlik

  [photospace]