Kopalnia kruszyw dołoży do drogi

  0

  Rada Powiatu wyraziła zgodę na sfinansowanie modernizacji kolejnej drogi znajdującej się w zasobach powiatowych. Remont realizowany byłby wspólnie z powiatem jaworskim i kopalnią kruszyw. Oba samorządy wspólnie z kopalnią będą starały się o uzyskanie dofinansowania na remont ze środków MSWiA lub Ministerstwa Infrastruktury.

  Remont obejmowałby modernizację drogi na odcinku od granicy powiatu świdnickiego z jaworskim do zjazdu do Kopalni w Gniewkowie o długości 3,620 km. Powiat jaworski planuje z kolei realizację dalszej części odcinka tej drogi, który przebiega po jego stronie. Koszt całości zadania to kwota ok. 7 mln zł, w tym koszt remontu drogi biegnącej na terenie naszego powiatu to kwota 4,3 mln zł.

  Zgoda Rady Powiatu była konieczna, aby zarząd mógł ubiegać się o środki na przebudowę drogi ze źródeł zewnętrznych. To zadanie chcemy wpisać do przyszłorocznego budżetu. Nie jest to równoznaczne z zaciągnięciem kredytu. Zadanie ma się znaleźć w budżecie przyszłego roku, abyśmy mogli wspólnie z kopalnią i samorządem jaworskim ubiegać się o dofinansowanie remontu w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych lub dotacji Ministerstwa Infrastruktury – wyjaśnia Sabina Cebula z zarządu powiatu.

  A nie jest to mała kwota. Ze źródeł ministerialnych planuje się pokryć połowę kosztów inwestycji. Dodatkowo po długich rozmowach, udało się włączyć w remont drogi Zakład Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica S.A. w Sitkówce, który jest właścicielem Kopalni Kruszyw w Gniewkowie, do której droga prowadzi. Kopalnia zadeklarowała, że dofinansuje modernizację tego odcinka w 35 %. Po stronie powiatu pozostaje więc zabezpieczenie w budżecie dokładnie 647.468,25 zł. Jeśli udałoby się uzyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji, remont drogi ruszyłby w przyszłym roku.

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułUrząd zamknięty
  Następny artykułWielka bitwa o Świdnicę