„Lifting” powiatowych placówek oświatowych

  0

  Wakacyjne „liftingi” przeszły praktycznie wszystkie powiatowe szkoły ponadgimnazjalne. W kilku prowadzone są jeszcze roboty wykończeniowe i prace remontowe, które pochłoną w sumie ponad 430 tys. zł. Równolegle realizowane są duże zadania inwestycyjne, na które powiat przeznaczył 4,3 mln zł. Zakończyła się także budowa Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy za 17 mln zł.

  Uczniowie zaledwie tydzień temu po raz pierwszy po przerwie wakacyjnej pomaszerowali do swoich szkół. A w nich przez okres wakacyjny przeprowadzono sporo drobnych i większych remontów dla poprawy estetyki klas i toalet a także korytarzy szkolnych.

  W I LO w Świdnicy usuwano skutki zalania pomieszczeń szkolnych oraz naprawiano dach szkoły. W II LO trwa przebudowa schodów wejściowych do budynku szkoły natomiast w III LO trwają prace przy likwidacji barier architektonicznych i układane są wykładziny na szkolnych korytarzach. W Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy dzięki wakacyjnym remontom usunięto skutki zalania piwnic i kotłowni oraz naprawiono kocioł C.O. Podobnie w Zespole Szkół Ekonomicznych odnowiono zalane przez deszcz pomieszczenia szkolne i wyremontowano dach. Równolegle trwały prace przy budowie hali sportowej przy ul. Pionierów, z której korzystać będą uczniowie ekonomika i działającego przy szkole V LO z klasą sportową. Zadanie to pochłonęło ponad 2,3 mln zł z budżetu powiatu.

  To jednak nie wszystko. W prowadzonym przez Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Świdnicy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym trwa remont wjazdu i placu przy budynku schroniska. Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy przygotował dla uczniów nowe chodniki i wjazd na posesję szkoły. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach zmodernizowano zaplecze sali gimnastycznej, dzięki czemu uczniowie zyskali odremontowane toalety, łaźnie i szatnie. Natomiast w strzegomskim Zespole Szkół do końca września będzie trwała częściowa wymiana stolarki okiennej.

  – Wszystkie prace remontowe pochłonęły ponad 430 tys. zł z powiatowego budżetu.- informuje Łukasz Pełka, Kierownik Referatu Inwestycyjno-Remontowego świdnickiego starostwa.

  Oprócz remontów w szkołach prowadzone są także większe zadania inwestycyjne. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy budowę oddanego niedawno do użytku kompleksu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy za kwotę 17 mln zł. Niebawem nastąpi także uroczyste otwarcie wspomnianej już nowej hali sportowej przy świdnickim „Ekonomiku” za ponad 2,3 mln zł.

  – Podkreślić należy, że pieniądze na oba zadania pochodzą w całości z budżetu powiatu. – wyjaśnia Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, odpowiedzialna za powiatowe inwestycje.

  Oprócz tych dwóch dużych zadań trwają prace przy termomodernizacji obiektów szkolnych w następujących placówkach: Zespole Szkół nr 1 (za 147,5 tys zł) i ZS nr 3 w Świdnicy (za 21 279 zł), Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy, gdzie prace obejmują budynek hali głównej (koszt prac to 217 tys zł) i w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy (za 546,5 tys. zł), gdzie w ramach projektu unijnego wymieniana jest instalacja elektryczna i oświetleniowa oraz docieplane są stropodachy.

  Dodatkowo w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy trwa właśnie przebudowa pracowni spawalniczej i kuźni za 825 tys. zł w, a w III LO zakończono właśnie modernizację systemu grzewczego szkolnego internatu za 171 tys. zł.

  – Dzięki tym pracom nasza młodzież będzie mogła kontynuować naukę w przyjemnym otoczeniu, które z pewnością sprzyja zdobywaniu wiedzy. – podkreśla starosta Zygmunt Worsa.

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułWarto wiedzieć przed wyborami
  Następny artykułOstatnie dni zapisów na Książęcy Szkwał