Strona główna Bez kategorii Tomasz Wolski na festiwalu „Okiem Młodych”

Tomasz Wolski na festiwalu „Okiem Młodych”

0

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” publiczność będzie miała możliwość zapoznania się z twórczością polskiego dokumentalisty Tomasza Wolskiego, który będzie również jurorem konkursu na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Festiwal odbędzie się w Świdnicy, w dniach 14-16 października.

Wolski to jeden z ważniejszych polskich dokumentalistów średniego pokolenia, umiejętny i cierpliwy obserwator, specjalizujący się w portretowaniu grup i społeczności. Jego twórczość charakteryzuje specyficzne poczucie humoru, a także umiejętność wydobycia pozytywnych aspektów rzeczywistości z miejsc, przestrzeni, po których na pierwszy rzut oka się tego nie spodziewamy. Jego filmy nagradzane były na wielu festiwalach w kraju i za granicą m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty, Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalu Off Cinema, Los Angeles Film Festival, Sydney Flickerfest International Short Film Festival czy Festiwalu Palm Springs.

Zobacz fotosy z filmów Wolskiego

Wśród zaprezentowanych dzieł znajdzie się m.in pełnometrażowa „Złota rybka” – przejmujący, a zarazem ciepły i zabawny portret wychowanków krakowskiego domu pomocy społecznej, którzy przygotowują się do tytułowego przedstawienia oraz „Szczęściarze” niezwykła metafora narodzin, życia i śmierci, w obserwacji codziennego funkcjonowania pewnego Urzędu Stanu Cywilnego, w którym w bliskim sąsiedztwie funkcjonują pokoje rejestrujące narodziny, zgony, a nawet i śluby za granicą. Oprócz nich pokazane zostaną dokumenty „Klinika”, „Aktorzy”, „Pomału” i „H2O”.

Oprócz przeglądu najważniejszych dokonań Tomasza Wolskiego, w trakcie imprezy publiczność dostanie okazję do spotkania z twórczością jeszcze jednego polskiego dokumentalisty. Szczegóły zostaną podane do publicznej wiadomości wkrótce.

Festiwal „Okiem Młodych” adresowany jest głównie do młodych filmowców, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych jak i amatorów, którzy zaproszeni są do udziału w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Nabór filmów do konkursu trwa do końca sierpnia, na zwycięzcę czeka główna nagroda w wysokości 5000 tysięcy złotych. Festiwal to także próba przybliżenia współczesnego kina dokumentalnego, pokazania jego kierunków rozwoju i najważniejszych reprezentantów mieszkańcom Świdnicy oraz wszystkim zainteresowanym z okolicznych miast, w tym także z Wrocławia.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozkwitu Kreatywności „Spring’04”, Fundacja Visionica, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”.

Poprzedni artykułWeekend znów na gazie
Następny artykułBędzie gdzie się bawić