Sasza „uratował” świdnickich podróżników

  20

  Nie bez przeszkód, ale udało się. Wyprawa młodych świdnickich podróżników „Busem przez świat” jest kontynuowana m.in. dzięki pomocy Ukraińców, a zwłaszcza Saszy, który pokonał bezinteresownie 100 km, by znaleźć nowy akumulator do wysłużonego volkswagena.

  Auto utknęło na krymskiej plaży właśnie z powodu awarii tej części. Podróżnicy opisali przygody związane z zakupem nowego akumulatora na swoim blogu:

  (…) Z samego rana Karol i Maniek ruszają na piechotę w kierunku wsi z misją kupienia akumulatora. Reszta pilnuje w tym czasie obozowiska i auta.

  Wykręciliśmy akumulator i cyknęliśmy fotkę, żeby łatwiej było się dogadać z Ukraińcami.
  Słońce grzeje niemiłosiernie. Nie udaje nam się złapać stopa po drodze. Po kilku kilometrach docieramy do małej stacji benzynowej. Nie ma tu, niestety, sklepu z częściami. Nie wiedzą też, gdzie dostaniemy akumulator. Nie zrażamy się i idziemy do wsi.
  Przed sklepikiem przy stoliku siedzi dwóch Ukraińców i z plastikowych kubeczków piją wódkę, zagryzając chlebem i boczkiem nie zważając na porę dnia.
  Z ciekawości zagadujemy ich o akumulator.
  – Polacy? Euro 2012? Zaraz coś załatwimy.
  Wyjmuje telefon.
  – Sasza, mamy dla ciebie robotu! Pryjezdaj!
  Siadamy z Ukraińcami  i oczekujemy na Saszę.
  W międzyczasie nasz kompan wykonuje drugi telefon, do sklepu z częściami. Objaśniamy, jaki akumulator potrzebujemy.
  – Maja?
  – Da, maja.

  (…)
  Sklep jest 50 km stąd, więc czekamy na Saszę. Za 10 minut przyjeżdża stara Lada i wyskakuje Szasza, kierowca z przednimi złotymi zębami i wielkim marynarskim tatuażem. Wysłuchuje o co chodzi, na odwagę wypija wódkę i wskakuje do auta, zagryzając boczek. Wsiadamy do Lady, mamy 50 km do przejechania, więc nastawiamy się na długą jazdę starym autem.
  Sasza startuje z piskiem opon i szybko rozpędza się do ponad 100km/h, przy 120 trzymamy się czego się da, a Sasza zjeżdża na lewy pas i zaczyna jeszcze wyprzedzać!
  Próbujemy zapiąć pasy.
  – Niet! Ty jedie ze mna, nie trieba – mówi Sasza oburzony.
  Dojeżdżamy do celu w 30 min.

  Na miejscu Sasza prowadzi nas do sklepu w podwórku. W stercie części odnajdujemy akumulatory i odpowiedni dla nas. 850 hrywien.
  Ustalamy kurs dolara i kupujemy akumulator. Zostajemy jeszcze poczęstowani surówką z… cebuli, pakujemy się do Lady i w zabójczym tempie wracamy. Sasza zawozi nas na samą plażę.
  Wychodzi nam na powitanie reszta kompanów.
  – Nu, sprawdajtie czy diala. – radzi Sasza.
  Podpinamy akumulator i Maniek izoluje przetopione kable.
  Odpalamy…
  Działa!”

  /skróty red./

  Na tym jednak kłopoty się nie skończyły. Samochód zakopał się w piasku i trzeba było znów skorzystać z pomocy uczynnych Ukraińców, tym razem plażowiczów. Ostatecznie udało się ruszyć i świdniczanie dotarli do Eupatorii na zachodnim Krymie. Błękitny bus wymalowany w palmy i zaopatrzony w prowiant wraz z piątką śmiałków ma przemierzyć 16 krajów. W wyprawie biorą udział Karol Lewandowski, Michał Głód, Michał Gątko, Wojciech Lewandowski i Mariusz Wojciechowski.

  Poprzedni artykułMożna likwidować bariery transportowe
  Następny artykułAutostopowicz złodziej