Podróże po Polsce – wycieczka do Lublińca

  0

  Wakacyjne i wczesnojesienne weekendy warto spędzić na wypadach do ciekawych, choć niezbyt dobrze znanych miejsc Polski. Często oferują one zwiedzającym znacznie więcej niż okupowane tłumnie, popularne regiony. Dlatego na naszej turystycznej mapie nie powinno zabraknąć śląskiego Lublińca i jego pięknych, leśnych okolic.

  Dookoła Lublińca rozciągają się Lasy Lublinieckie, jedne z największych kompleksów leśnych w Polsce. Na ich terenie znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody oraz  Park Krajobrazowy – Lasy nad Górną Liswartą. Ten ostatni obejmuje swym zasięgiem terytorium trzech powiatów – częstochowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. W krajobrazie parku dominują lasy mieszane, bory iglaste i łęgi wierzbowo-topolowe, stanowiące schronienie dla saren, jeleni oraz dzików. Urokliwe mokradła zamieszkują bobry, wydry i wiele gatunków ptaków – bociany czarne, zimorodki, żurawie czy rybołowy. Tereny te są więc idealne, by odetchnąć na łonie natury i zrobić mnóstwo pięknych zdjęć.

  Co warto zwiedzić?

  Historia Lublińca sięga XIII wieku. Założył go książę Władysław Opolski, jako strategiczny punkt na szlaku handlowym prowadzącym z Wrocławia do Krakowa. Mniej więcej sto lat później, osada otrzymała prawa miejskie oraz liczne przywileje, w tym prawo do warzenia piwa dla okolicznej ludności. Na początku II wojny światowej miasto zostało zdobyte przez nazistów, którzy później zmienili jego słowiańsko brzmiącą nazwę Lublinitz na Loben. Od 1945 roku Lubliniec znów należy do Polski. Zachowało się w nim wiele zabytków – w tym XVII wieczny kościół św. Anny, schrony bojowe z 1939 roku wzniesione przez Wojsko Polskie czy Lubliniecki Zamek. Historia tego ostatniego mogłaby stanowić kanwę dla filmowych scenariuszy.

  Na Zamku w Lublińcu

  Wzniesiony w XIII wieku, pełnił rolę twierdzy książąt opolskich. Z upływem lat tracił swój obronny charakter, stając się wytworną rezydencją, której niestety nie oszczędziły wojny ani dziejowe zawieruchy. Dziś, dzięki staraniom prezes, pani Danieli Stier, przypomina czasy swojej świetności i w roli eleganckiego hotelu, zachwyca pięknymi, komfortowymi wnętrzami. Na lublinieckim zamku elementy zabytkowe przeplatają się z nowoczesnym wyposażeniem, pozwalając gościom na relaks połączony z lekcją historii. – Wizyta tutaj to idealna propozycja zarówno na specjalne okazje, jak i weekendowy wypoczynek – mówi Marek Kapica z firmy INVADO, która brała udział w aranżacji hotelowych powierzchni. W komfortowych wnętrzach odrestaurowanej budowli zastosowano eleganckie drzwi GUARDIA i PLANO z jej oferty. Te ostatnie, wykończone fornirem w kolorze bielonego dębu,  wyróżniają się oryginalną, przygotowaną specjalnie dla tej realizacji wersją dwukolorową – wewnątrz czarną, a od zewnątrz białą.  – Istotnym elementem naszej strategii jest wspieranie kultury regionu i lokalnych inicjatyw, dlatego chętnie dołączyliśmy do renowacji – podkreśla M. Kapica z INVADO.

  Miasto festiwali..

  Lubliniec jest też miastem o bogatej ofercie kulturalno-rekreacyjnej. Odbywa się tu wiele cyklicznych imprez jak Lublinieckie Lato Filmowe, Europa w Lublińcu, Przegląd Twórczości Poetycko-Teatralnej Osób Niepełnosprawnych czy Dni Lublińca. Warto więc zatrzymać się na dłuższą chwilę w oferującym tak wiele atrakcji mieście, o ciekawej historii i zabytkowej architekturze. Będąc w okolicy skorzystajmy też z okazji żeby przejść się po różnorodnych, zielonych lasach lublinieckich.

  Barbara Jastrzębska

  Poprzedni artykułKopiowanie życia
  Następny artykułŚcieżka zdrowia: Dbaj o kręgosłup cz.2