Finał „Europa-pierwszy gwizdek”

  0

  Co łączy piłkę nożną z orkiestrą dętą? Pionierski projekt trwający właśnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. „Europa – pierwszy gwizdek” – to polsko-niemieckie warsztaty oparte na muzyce i sporcie.

  Orkiestrą kieruje Dieter Kanzleiter, pedagog muzyczny, trębacz, dyrygent i kompozytor. Do uczciwej walki na boisku – za pomocą skypa – zagrzewa uczestników projektu Piotr Trochowski, Polak grający w reprezentacji Niemiec. – Z wielką chęcią przyjąłem patronat nad tym projektem, ponieważ tym samym mogę stworzyć most między piłką nożną i porozumieniem polsko-niemieckim. Z jednej strony jestem dla dzieci profesjonalnym piłkarzem, a zarazem wzorem i wiem, że sport potrafi łączyć ludzi i przekazywać ważne wartości w naszym społeczeństwie. Z drugiej strony bardzo dobrze znam obie kultury, ponieważ w wieku pięciu lat przeprowadziłem się ze swoją rodziną z Polski do Niemiec, gdzie w Hamburgu odnalazłem nową ojczyznę. Projektem „Europa – pierwszy gwizdek“ chcemy dzieciom grającym na trąbkach i w piłkę nożną pokazać, jak ważna jest zjednoczona Europa i szacunek do różnych kultur – opowiada Piotr Trochowski.

  – Już w najbliższą sobotę zapraszamy serdecznie do Krzyżowej na finał projektu, podczas którego będzie miało miejsce premierowe wykonanie hymnu „Anpfiff Europa – Europa pierwszy gwizdek”. Mogę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że podczas koncertu usłyszymy popularne melodie, a nawet prawdziwe rockowe hity w wykonaniu orkiestry warsztatowej – mówi Adelajda Lebioda, koordynator projektu z ramienia Fundacji „Krzyżowa”. Oczywiście nie zabraknie także meczu piłki nożnej! Wszystkich miłośników sportu i muzyki zapraszamy do Krzyżowej!

  Początek prezentacji finałowych w sobotę 6 sierpnia o godz. 15.00. Wstęp wolny.

  Organizator projektu: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży oraz Grupą badawczą „Młodzież i Europa” przy Centrum Stosowanych Badań Politycznych na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium.

  Marta Żywicka

  Poprzedni artykułŚwidnica w kolejnym plebiscycie
  Następny artykułRonda już przejezdne