5-latki do zerówki w szkole czy przedszkolu?

  0

  1 września po raz pierwszy naukę w zerówkach obowiązkowo rozpoczną pięciolatki. W prowadzonych przez miasto placówkach uczniów z rocznika 2006 będzie 415.

  Foto archiwum

  Do miejskich przedszkoli uczęszczać będzie 224 pięciolatków, natomiast do szkół trafi 191 dzieci. W stosunku do roku szkolnego 2010/2011 w szkołach będzie w związku z tym łącznie o 5 oddziałów więcej. W Szkole Podstawowej nr 1 dwa oddziały oraz po jednym w: SP 6, SP 8 i SP 105. W pozostałych placówkach zwiększy się liczba dzieci w istniejących oddziałach. W przedszkolach natomiast liczba oddziałów nie ulegnie zwiększeniu i podobnie jak w roku poprzednim wykorzystane zostaną wszystkie 815 miejsc.

  Co z sześciolatkami? Nowe przepisy oświatowe umożliwiają dzieciom z rocznika 2005 rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Takich uczniów będzie w tym roku 50. Pozostałe sześciolatki – łącznie 334 osób – w większości uczyć się będą w klasach zero w szkołach podstawowych – 188 osób, natomiast do przedszkoli miejskich trafi 146 osób. Łącznie w miejskich szkołach podstawowych i gimnazjach w roku szkolnym 2011/2012 rozpocznie naukę 4.035 uczniów. W szkołach podstawowych 2.624, w gimnazjach 1.411 uczniów.

  Świdnickie szkoły są dobrze przygotowane do roku szkolnego. Przez okres wakacji w większości szkół przeprowadzone zostały drobne remonty i naprawy, część uczniów będzie więc korzystać z odświeżonych klas, świetlic czy sal gimnastycznych. – mówi Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury i dodaje: – Dla przykładu w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie w związku z nowym prawem oświatowym przybędą dwa oddziały klas zero, urządzono pomieszczenia klasowe. Na dzieci czekają wymalowane sale i odpowiednie do ich wzrostu meble – stoliki, krzesła, regały i szafki.

  Agnieszka Dochniak

  Biuro Prezydenta

  Poprzedni artykułGol bohaterem meczu
  Następny artykułKraksa koło Dobromierza