Wyjechali ratować polskie mogiły

  0

  Ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół postanowiła spędzić tegoroczne wakacje na ratowaniu polskich nekropolii na Kresach. Wśród nich jest 11 osobowa delegacja z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która 2 lipca wyjechała na Ukrainę.

  To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław.

  Chcemy zwrócić się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkół, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja, aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu – mówiła Grażyna Orłowska Sondej.

  Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie metropolii na Wschodzie. Młodzieży z Gimnazjum w Pszennie udało się pozyskać na ten cel 1232 zł.

  – Ogromną radością napawa mnie fakt, że młodzi mieszkańcy gminy wybrali tak szlachetne przedsięwzięcie pośród licznych wakacyjnych rozrywek. To w naszych rękach i młodego pokolenia jest pamięć o miejscach historii naszych pradziadów. Naród bez historii jest jak drzewo bez korzeni. Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Dlatego też trzeba się śpieszyć z rekonstrukcją pomników ponieważ za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. To cząstka naszej ojczyzny – mówiła wójt gminy Świdnica żegnając wyjeżdżającą młodzież sprzed gmachu TVP we Wrocławiu.

  Służyć innym i pomagać potrzebującym to szlachetna idea. Dlatego też mając takiego patrona uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w działaniach mających szczytne cele nie tylko w kraju ale i za granicą. Bo Ojczyzna to ziemia, ale też i groby – dodaje dyrektor szkoły Zbigniew Janus.

  Po raz pierwszy kamera wrocławskiej ekipy TVP zawitała na Kresy w 1991 r., towarzysząc konwojowi PCK, który wiózł dary do Wilna. Swoją przygodę z kresami Grażyna Orłowska- Sondej rozpoczęła od Dolnośląskiego Magazynu Reporterów, która trwa do dzisiaj. Losy polskich nekropolii można śledzić na antenie TVP Wrocław, we wtorki o g. 18.30.

  Janusz Waligóra

  UG Świdnica

  Poprzedni artykułWięcej miejsc do parkowania
  Następny artykułWypadek na Wrocławskiej [FOTO]