Ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół postanowiła spędzić tegoroczne wakacje na ratowaniu polskich nekropolii na Kresach. Wśród nich jest 11 osobowa delegacja z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która 2 lipca wyjechała na Ukrainę.
To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronuje jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest Telewizja Wrocław.
– Chcemy zwrócić się do młodzieży, do uczniów dolnośląskich szkół, aby włączyła się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja, aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu – mówiła Grażyna Orłowska Sondej.
Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie metropolii na Wschodzie. Młodzieży z Gimnazjum w Pszennie udało się pozyskać na ten cel 1232 zł.
– Ogromną radością napawa mnie fakt, że młodzi mieszkańcy gminy wybrali tak szlachetne przedsięwzięcie pośród licznych wakacyjnych rozrywek. To w naszych rękach i młodego pokolenia jest pamięć o miejscach historii naszych pradziadów. Naród bez historii jest jak drzewo bez korzeni. Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Dlatego też trzeba się śpieszyć z rekonstrukcją pomników ponieważ za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. To cząstka naszej ojczyzny – mówiła wójt gminy Świdnica żegnając wyjeżdżającą młodzież sprzed gmachu TVP we Wrocławiu.
– Służyć innym i pomagać potrzebującym to szlachetna idea. Dlatego też mając takiego patrona uczniowie naszego gimnazjum uczestniczą w działaniach mających szczytne cele nie tylko w kraju ale i za granicą. Bo Ojczyzna to ziemia, ale też i groby – dodaje dyrektor szkoły Zbigniew Janus.
Po raz pierwszy kamera wrocławskiej ekipy TVP zawitała na Kresy w 1991 r., towarzysząc konwojowi PCK, który wiózł dary do Wilna. Swoją przygodę z kresami Grażyna Orłowska- Sondej rozpoczęła od Dolnośląskiego Magazynu Reporterów, która trwa do dzisiaj. Losy polskich nekropolii można śledzić na antenie TVP Wrocław, we wtorki o g. 18.30.
Janusz Waligóra
UG Świdnica