Gdzie nakręcony był ten film?

  11

  Zbigniew Longa, wypatrzył w internetowych zasobach YouTube interesujący film. Można na nim zobaczyć zdjęcia ze Świebodzic z roku 1940 roku – może to być najstarszy film dokumentujący życie miasta.

  – Film prezentuje niemieckich robotników drogowych, którzy przygotowują się do wyjazdu na tereny objętej działaniami wojennymi Polski. Młodzi chłopcy w mundurach i ze swastykami na rękawach najpierw pokazani są z łopatami w dłoniach, ale potem mają w rękach karabiny. Wszystko więc wskazuje, że były to zakamuflowane oddziały militarne złożone z młodych mężczyzn, którzy ze względu na wiek nie mogli zostać wcieleni do armii. Oddziały jadą pociągiem do Warszawy – przez m. in. Wrocław, Kazimierz, Radom, a podczas tego przejazdu towarzyszy im kamera – informuje Agnieszka Bielawska – Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

  [photospace]

  – Film kręcony był częściowo w naszym mieście – świadczą o tym chociażby kadry z dworca kolejowego, gdy kamera najeżdża na napis „Freiburg” – mówi Janusz Kujat, miłośnik historii. Ale pojawiają się także migawki z innych części miasta – i tu zwracamy się do wszystkich z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu, gdzie dokładnie mógł być kręcony ten dokument. Na początku filmu, w tle widać np. dosyć charakterystyczne zabudowania typu baraki, a także kominy – najprawdopodobniej fabryk. Wskazówki, które pozwolą umiejscowić akcję filmu można przesyłać na adres e-mail [email protected]

  Poprzedni artykułZ wizytą u eksperta
  Następny artykułDziergać każdy może [FOTO]