3 lata w obronie dzieci

  62

  Pomoc udzielona w blisko 50 tysiącach spraw, zgłoszonych przez dziecięcy telefon zaufania, udział w 264 postępowaniach sądowych, 330 wystąpień generalnych, a przede wiele inicjatyw, które doprowadziły do poprawy polskiego prawodawstwa, chroniącego dzieci i rodzinę. 25 lipca minęły 3 lata od objęcia funkcji Rzecznika Praw Dziecka przez świdniczanina, Marka Michalaka. Urzędowi groziła nawet likwidacja po licznych skandalach, tymczasem okazało się, że stał się faktycznym orędownikiem najmłodszych Polaków, docenianym przez wszystkie ugrupowania polityczne w Polsce i przez swoich odpowiedników na świecie.

  Co zyskały dzieci? Przede wszystkim w życie weszła ustawa zakazująca przemocy. Kolejna to tzw. ustawa żłobkowa, ułatwiająca organizację opieki nad dziećmi do lat 3, a ostatnia, podpisana przez prezydenta RP 5 lipca – o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej –  daje szansę na tworzenie właściwej opieki nad dziećmi zarówno w rodzinach biologicznych, jak i poza nimi. I najważniejsze – szeroka akcja promocyjna sprawiła, że dzieci zaufały urzędowi Rzecznika i coraz bardziej rośnie świadomość własnych praw także wśród najmłodszych. Z coraz większą odwagą  dzieci krzywdzone w rodzinie, szkole czy Domach Dziecka proszą o pomoc i ją uzyskują. Rzecznik stał się również oparciem dla rodziców i opiekunów. Wyjątkowo trafnym pomysłem okazało się uruchomienie dziecięcego telefonu zaufania – 800 12 12 12, przy którym dyżurują psychologowie, prawnicy i pedagodzy. Dzieci dzwonią nie tylko we własnych sprawach. Proszą o pomoc dla kolegów, znajomych.

  Marek Michalak zdołał zgromadzić wokół siebie znakomitych specjalistów i ludzi wrażliwych. Wśród nich są prawdziwe autorytety. Doradcami społecznymi zostali m.in. prof. Alicja Chybicka, Anna Dymna, Edward Lutczyn, dr Irena Kornatowska, Dorota Zawadzka i wielu innych lekarzy, działaczy społecznych, naukowców.

  O pierwszych 3 latach z 5-letniej kadencji rozmawialiśmy z Markiem Michalakiem:

  Rzecznik_dzieci

  Dla jednego z naszych Czytelników Rzecznik Praw Dziecka przekazał prezent. To torba pełna zabawek edukacyjnych, słodyczy i lubianych przez dzieci drobiazgów.

  Przekażemy upominek tej osobie, która jako pierwsza na adres [email protected] prześle krótki list, w którym opisze, jakiemu maluchowi i dlaczego chciałaby wręczyć ten prezent. Przeznaczony jest dla dzieci od 5 roku życia. Prosimy o podanie w e-mailu swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu (tylko do wiadomości Redakcji).

  Poprzedni artykułŚwidnickie lato w kamerze
  Następny artykułKryty basen znów otwarty