Turniej Rajców dla Rycerzy z Granitu [VIDEO]

  3

  Niedzielny IV Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, rozegrany na murawie stadionu w Jaworze za nami. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Strzegomia, drugie miejsce dla wojów z powiatu świdnickiego.

  Już po raz czwarty rajcy miast, gmin i powiatów leżących na terenie dawnego Księstwa Świdnicko – Jaworskiego stanęli w szranki w ramach organizowanego przez ubiegłorocznych zwycięzców z Jawora turnieju rycerskiego. Oprócz walecznych rycerzy do zmagań i potyczek rodem ze Średniowiecza zgłosiły się także dzielne białogłowy. W sumie bitwę rozegrano pomiędzy drużynami ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miasta w Świdnicy, Gminy Świdnica, Strzegomia, Jawora, Świebodzic i Bractwa Rycerskiego z Niepołomic.

  Drużynę powiatową, w skład której weszli: wicestarosta Alicja Synowska, członek Zarządu Sabina Cebula, Radna Rady Powiatu Daria Kurek, Radni: Ryszard Chołko, Wojciech Latuszek, Kazimierz Chajduga, Kazimierz Goździejewski i Robert Wójtowicz – poprowadził starosta Zygmunt Worsa.

  Przebiegli rycerze z bolkowskiego zamku przygotowali dla rajców wiele trudnych konkurencji. Jedną z nich był bieg w nartach Bolka. Są to narty pięcioosobowe, zatem drużyna musiała wykazać się nie tylko szybkością, ale i dobrym zgraniem. To tylko jedna z wielu konkurencji, jakie czekały na śmiałków tego dnia. Oprócz biegu w nartach, uczestnicy turnieju musieli wziąć udział w konkurencji zwanej kręcioł, która okazała się najbardziej zabawna. Polegała ona na dziesięciokrotnym obróceniu się wokół wbitego w ziemie palika, twarzą do dołu. Potem trzeba było biec prosto do następnego palika, na który zawodnik lub zawodniczka musiał nawlec metalowe kółko.

  – O przebiegnięciu tego dystansu prosto raczej nie mogło być tu mowy. Na szczęście rycerze łapali tych najbardziej „zakręconych” uczestników, pomagając im złapać równowagę albo podnieść się z ziemi – relacjonuje szef powiatowej drużyny, starosta Zygmunt Worsa.

  Oprócz zmagań rycerskich turniej był także świetną okazją do promocji miast i gmin wchodzących w skład księstwa oraz wspólnej zabawy wspólnie z mieszkańcami regionu. Na wszystkich, tych młodych i tych nieco starszych, czekała wspaniała zabawa. Był „Jarmark różności”, narzędzia tortur i pokazy starodawnych tańców oraz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego z Bolkowa i Niepołomic. Dla najmłodszych przygotowano specjalne animacje i zabawy.

  Konkurencje prowadziło Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Nagrodą w turnieju była możliwość organizacji przyszłorocznych zmagań rajców.

  Poprzedni artykułŚKPR Świdnica poznał rywali
  Następny artykuł„Nasze Metro” na scenie [VIDEO]