Święto miasta i granitu

  0

  Wystawy i prezentacje dorobku branży kamieniarskiej, pokazy pracy w kamieniu, a do tego festyn i koncerty. Za tydzień (18-19 czerwca) na strzegomskim Rynku połączone dwa święta – Ziemi Strzegomskiej i granitu. Gwiazdą będzie zespół Pectus.

  Dni Ziemi Strzegomskiej organizowane były w Strzegomiu od lat powojennych. Pierwotnie nazywały się Świętem Dnia Pokoju, następnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Dniem Zwycięstwa i Wyzwolenia Strzegomia, aby od roku 1978 przyjąć swoją nazwę: Dni Ziemi Strzegomskiej.

  Ponieważ okolice Strzegomia słyną z bogatych złóż granitu i bazaltu – materiałów mających zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie nagrobkowym i rzeźbiarstwie, jak również z profesjonalnych zakładów zajmujących się obróbką kamienia, 6 września 2003 r. z inicjatywy Pracodawców Branży Kamieniarskiej Ziemi Strzegomskiej, Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Redakcji dwumiesięcznika branży kamieniarskiej „Świat Kamienia” zorganizowano w Strzegomiu  I w Polsce Festyn Kamieniarski

  W roku 2011 połączone zostaną dwa wydarzenia kulturalne, tj. Dni Ziemi Strzegomskiej i Festyn Kamienia, które przybrały wspólną nazwę: Święto Granitu Strzegomskiego.

  opr. asz

  Poprzedni artykułWysyłaj zdjęcia na Zestaw 2011
  Następny artykułStrzegom Horse Trials: rekordowa liczba zgłoszeń